Podróże w czasie z Toruńskim Antykwariatem Książkowym

W związku z nadchodzącą Nocą Księgarń, postanowiliśmy odwiedzić Toruński Antykwariat Książkowy. Ten sklep z książkami jest jednym z najstarszych tego typu miejsc w naszym mieście.

Ta niezwykła księgarnia została umieszczona na mapie Torunia już w roku 1994 za sprawą jej założyciela – Mieczysława Mackiewicza. Mieczysław był osobą, dla której książki były nie tylko pasją, ale stanowiły całe jego życie. Urodził się on na terenach dawnych kresów, które obecnie należą do Białorusi. W 1945 roku zakopał swoje pierwsze książki, chroniąc je przed repatriacją. Ostatecznie, jakby przewodził mu jakiś boski plan, trafił do Torunia. To właśnie tutaj kontynuował pielęgnację swojej miłości do książek – otworzył antykwariat w sercu starówki.

Mieczysław Mackiewicz stworzył swoją księgarnię od podstaw, angażując w to także bliskich przyjaciół. Wszystkie półki stworzył samodzielnie, a cały biznes budował zasobami własnymi. Jego skromna księgarnia szybko stała się kultowym miejscem dla toruńskiej społeczności. Jak wspomina Aldona Mackiewicz, córka Mieczysława, do antykwariatu zaczęli przychodzić przedstawiciele świata kultury, nauki oraz studenci. Dzisiaj odwiedzają go ludzie, którzy w latach młodości byli świadkami powstawania księgarni i pamiętają to miejsce z ogromnym sentymentem.