pies

Parki kieszonkowe – rosnąca popularność zielonych przestrzeni miejskich. Przypadek Torunia.

Na całym świecie obserwuje się rosnące zainteresowanie parkami kieszonkowymi, jednak w Toruniu jest to nadal zjawisko nowe. Obecnie istnieją cztery takie miejsca, a w nieodległej przyszłości dołączą do nich „Fiński Relaks” oraz „Francuskie Inspiracje”. Miasto już teraz identyfikuje kolejne potencjalne lokalizacje na te unikalne oazy zieleni. Aby pomóc mieszkańcom odkryć te miejscówki, stworzono interaktywną mapę.

Parki kieszonkowe to odpowiedź na potrzebę tworzenia nowych obszarów zielonych w miastach. Istotą tych projektów jest wprowadzenie miejsc umożliwiających relaks w otoczeniu zieleni. Są one jak małe wyspy natury w urbaniściej dżungli, które przyczyniają się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych poprzez tworzenie lokalnego mikroklimatu. W Toruniu mają one dodatkowo wymiar edukacyjny. Każdy z parków nawiązuje bowiem do konkretnego kraju i reprezentuje jego klimat.

Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia pracuje obecnie nad projektem kolejnych czterech parków kieszonkowych. Ich lokalizacje zostały wybrane przez mieszkańców w ramach społecznych konsultacji pod hasłem „Sadzimy parki kieszonkowe”.