Ostre upały w Toruniu, jak sobie z nimi radzić?

Ostrzeżenia pogodowe nie ustają. Za nami wiele upalnych dni, a przed nami kolejne tygodnie z temperaturami powyżej 30 stopni. Ciepło może wywołać również intensywne opady deszczu i niebezpieczne burze. Zachęcamy do monitorowania pogody, a tymczasem przedstawiamy sposoby na radzenie sobie z upałem.

W ciągu dnia pozostań w budynku

Kiedy temperatura sięga około 35 stopni, wychodzenie z domu nie jest najmądrzejszym pomysłem. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, między godziną 11 a 16 najlepiej mieć schronienie. Zakupy warto robić z samego rana, lub wieczorem. W domu także zadbaj o odpowiednią ochronę przed upałem. Zamykaj okna z samego rana i otwieraj dopiero na wieczór. Jednocześnie zasłoń okna, by promienie słoneczne nie nagrzewały pomieszczenia.

Bezwzględnie należy też pamiętać o piciu wody. Zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem kawy, pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Odwodnienie jest jednym z największych zagrożeń podczas upałów, zaraz po udarze.

Jak chronić się przed słońcem?

Promienie słoneczne stanowią poważne zagrożenie, dlatego należy się przed nimi chronić. W przypadku dłuższego przebywania na zewnątrz warto posmarować ciało kremem z filtrem. W celu ochrony skóry warto również stosować specjalne kremy SPF na twarz. Odpowiednią ochronę w postaci kremu z filtrem powinny mieć także dzieci, które spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, niż pracujący dorośli.

Najistotniejszym elementem ochrony przed słońcem jest również nakrycie głowy. Modny kapelusz lub zwykła czapka z daszkiem to najskuteczniejsza ochrona przed udarem.

Dawniej zalecenia związane z ochroną przeciwsłoneczną nie musiały być tak restrykcyjne, ponieważ w Polsce nie było tak wysokich temperatur. Obecnie nie należy upałów bagatelizować.