Ostatnie dni głosowania w konkursie Drzewo Roku 2023: Jeżyk z Torunia walczy o zwycięstwo

Istnieje możliwość oddawania głosów w plebiscycie Drzewo Roku 2023, który został zorganizowany przez Klub Gaja. W konkursie, trwającym od początku czerwca, uczestniczy 16 najbardziej interesujących drzew z terenu całej Polski. Wybrane zostały przez jury konkursowe i są to drzewa, które cieszą się dużym uznaniem i są ulubione przez lokalne społeczności. Są one także ważnymi elementami naszego przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, które powinny być chronione oraz szanowane – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

W gronie finalistów konkursu znalazł się kasztanowiec o nazwie Jeżyk, rosnący na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Łąkowej w Toruniu. To właśnie Małgorzata Łukaszewska, nauczycielka języka polskiego w tej szkole, postanowiła zgłosić drzewo do rywalizacji o tytuł Drzewo Roku. Od wielu lat współpracuje ona z Klubem Gaja.

Na początku głosowania Jeżyk znajdował się na pierwszej pozycji, jednak obecnie spadł na trzecie miejsce. Na ten kasztanowiec z Torunia oddano dotychczas ponad 1700 głosów. Na prowadzeniu jest 200-letni buk „Serce Ogrodu”, który rośnie w Arboretum Wojsławice i zgromadził już ponad 2100 głosów. Drugą pozycję zajmują wspólnie dęby o imionach Malwa i Miłosz z Warszawy, które zdobyły ponad 1900 głosów.

Jednak Jeżyk wciąż ma szansę na triumf w konkursie Drzewo Roku. Głosowanie odbywa się na stronie internetowej drzeworoku.pl. Kluczowy okres plebiscytu rozpoczyna się 24 czerwca i będzie trwać do 30 czerwca. Warto zauważyć, że podczas tego ostatniego tygodnia głosowania, wyniki nie będą prezentowane na bieżąco na stronie internetowej plebiscytu.