Oliwia Raniszewska – jedna z 50 najzdolniejszych studentów świata

Wielkim sukcesem mogłaby się pochwalić dziewiętnastoletnia Oliwia Raniszewska, mieszkanka Świecia i absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Jej imię znalazło się na prestiżowej liście 50 najwybitniejszych uczniów i studentów na całym globie. Nagroda, jaką zdobyła, czyli Global Student Prize, jest przyznawana tym wyjątkowym uczniom, którzy swoją pracą naukową realnie wpływają na rozwój nauki, a także na życie rówieśników i społeczności, w której żyją.

Przygoda z nauką Oliwii nie kończy się jednak na liceum. W październiku tego roku zaplanowała rozpocząć studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wybrała kierunek lekarski, co idealnie wpisuje się w jej dotychczasowe naukowe zainteresowania. Ma za sobą udział w wielu inspirujących inicjatywach, takich jak Olimpiada Wiedzy Ekologicznej w 2022 roku, program Adamed SmartUp oraz Konkurs Naukowy Explory z 2021 roku.

Pierwsze kroki naukowe Oliwia stawiała już w szkole podstawowej. Miłość do języka polskiego ustępowała miejsca fascynacji biologią i przyrodą. Jak sama mówi, wiele zawdzięcza rodzinnej tradycji wypoczynku w Tatrach, gdzie miała okazję podziwiać i badać naturę z bliska. To tam narodziło się jej zainteresowanie tym obszarem nauki. Późniejsza większa ilość informacji o człowieku na lekcjach biologii tylko to potwierdziła. W liceum skierowała swoje kroki ku profilowi biologiczno-chemiczno-matematycznemu i zaczęła brać udział w różnorodnych programach oraz konkursach. Teraz jest pewna, że to medycyna będzie obszarem jej przyszłej kariery.