Nowy projekt zieleni miejskiej na ulicy Gagarina przyniesie ponad 3000 nowych roślin

Ulica Gagarina w Toruniu stanie się miejscem, gdzie zagości więcej zieleni. Nowo powstający zielony korytarz, który będzie się ciągnął wzdłuż owej ulicy, ma na celu wprowadzenie do miejskiego krajobrazu ponad 3 tysiące nowych okazów roślin. Prace nad tym innowacyjnym projektem już się rozpoczęły.

Podjęto już pierwsze kroki w realizacji ambitnego planu o nazwie „Utworzenie zielonego korytarza wzdłuż ul. Gagarina”, który obejmuje odcinek od ul. Szosa Okrężna aż po ul. Sienkiewicza.

W ramach tego ekologicznego przedsięwzięcia, planowana jest realizacja nasadzeń 46 drzew oraz ponad 3300 różnorodnych krzewów. Wśród nich znajdą się takie gatunki jak lipy drobnolistne „Rancho”, czerwone klony „Royal red”, a także wiele różnorodnych krzewów, w tym tawuła japońska „Macrophylla”, „Golden Princess”, „Anthony Waterer”, irga Dammera, pęcherznica kalinolistna „Luteus”, lilak Meyera 'Palibin”, berberys Thunberga „Red Pillar” oraz byliny z gatunku liliowiec ogrodowy.

Projekt jest naturalnym rozszerzeniem już istniejącej zieleni wzdłuż ul. Gagarina. Realizacja tego przedsięwzięcia opiera się na szczegółowej dokumentacji projektowej sporządzonej w roku 2022. Przewiduje się, iż całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do końca bieżącego roku. Za wykonanie prac odpowiedzialna jest firma P.H.U.P. Dorota Dembek z Torunia, której usługi kosztować będą 214.000,00 zł.