Nowa umowa podpisana na poligonie w Toruniu umożliwi więcej ćwiczeń polsko-amerykańskich

20 lipca, czwartek, był znaczącym dniem dla Wojsk Obrony Terytorialnej i Gwardii Narodowej stanu Illinois. Na poligonie w Toruniu spotkali się dowódca WOT oraz zastępca dowódcy amerykańskiej Gwardii Narodowej, aby podpisać kluczową umowę. Owocem tego porozumienia będzie wzrost liczby współorganizowanych ćwiczeń polsko-amerykańskich.

Przed jego podpisaniem, terytorialsi postanowili zademonstrować próbkę swoich zdolności bojowych. Te miały okazję zobaczyć najważniejsze osoby ze strony obu krajów, które przyszły do Torunia na to historyczne wydarzenie.

Ćwiczenia, które odbyły się na toruńskim poligonie, skoncentrowały się na prezentacji działań obserwatorów ognia oraz naprowadzania ognia lotnictwa. W ramach demonstracji, obserwatorzy WOT dokładnie określili lokalizację celu na terenie symulowanego pola bitwy. Informacje te zostały następnie przekazane do załogi śmigłowca bojowego, który przeprowadził precyzyjny ostrzał.

Podczas ćwiczeń terytorialsi pokazali również funkcjonowanie granatników M-72 oraz systemu bezzałogowych statków powietrznych Warmate. Było to impresyjne pokazanie potężnego arsenału, jakim dysponują polskie wojska obronne.