Kolarstwo obejmuje różne dyscypliny, które uprawiane są z wykorzystaniem rowerów. Często jednoślady te różnią się między sobą budową i wymiarami. Wśród popularnych obecnie modeli wymienia się rowery górskie, czyli MTB, które pozwalają użytkownikom poruszać się nawet w trudnym terenie. Stosowane są one również w profesjonalne zawodach w kolarstwie górskim. Na czym jednak dokładnie polega ta dyscyplina, która obecnie zdobywa coraz więcej miłośników? Podpowiadamy.
Czym jest kolarstwo górskie?
Kolarstwo górskie to dyscyplina, która chętnie wybierana jest zwłaszcza przez osoby lubiące jazdę po trudnym terenie. Wymaga ona sporych umiejętności od zawodnika, a także sprawności fizycznej. Definicja kolarstwa górskiego mówi jednak o tym, że jest to forma kolarstwa uprawiana za pomocą rowerów górskich, czyli jednośladów, których konstrukcja pozwala poruszać się użytkownikom po trudnym terenie. Ranking kolarstwa obok jego szosowej wersji, to górską formę wskazuje jako tę, którą najczęściej wybierają zawodnicy.
Sport ten polega na przejeździe rowerem w trudnym, górskim terenie, a więc zawodnicy nie poruszają się po szlakach czy ścieżkach. Kolarstwo górskie na arenie międzynarodowej znane jest również jako MTB. Zawodnicy, którzy chcą uprawiać kolarstwo górskie, muszą skupić się na jeździe po nierównych, górskich terenach, na których często spotykają liczne przeszkody pochodzenia naturalnego. Muszą pokonywać zjazdy i podjazdy, mierzyć się z wystającymi z ziemi korzeniami, kamieniami, wybojami, błotem, kurzem, a także gałęziami i liśćmi. Z tego powodu trasy kolarstwa górskiego gwarantują wysoki poziom adrenaliny.
Krótka historia kolarstwa górskiego
Warto wiedzieć o tym, że wbrew pozorom kolarstwo górskie nie jest dyscypliną, która cieszy się dużym zainteresowaniem od wielu lat, ponieważ za początek MTB uznaje się lata 70. XX wieku. To w 1979 roku Gary Fisher skonstruował rower umożliwiający jazdę poza wyznaczonymi ścieżkami. Pozbawiony był on wówczas osłon i błotników. Miał szerokie koła z grubym bieżnikiem i wzmocnioną ramę. Rozwój tej dyscypliny spowodował, że w 1990 roku Międzynarodowa Unia Kolarska włączyła nieoficjalne mistrzostwa świata w MTB do swojego katalogu oficjalnych zawodów.
Dzięki temu od tego momentu kolarstwo górskie nie jest już zaliczane wyłącznie do sportów ekstremalnych, ale organizowane są cykle zawodów, w których można otrzymać Puchar Świata. Od 1996 roku kolarstwo górskie zostało włączone również do rywalizacji na poziomie igrzysk olimpijskich. Od tego czasu jego rozwój jest niezwykle dynamiczny i dotyczy on nie tylko zasad obowiązujących w tej dyscyplinie, ale także wykorzystywanego sprzętu. Obecnie rowery MTB cechują się niską wagą, dość małą ramą, a także montowanymi na ramie i widelcu amortyzatorami. Ich koła są szerokie, a opony posiadają gruby bieżnik. Zazwyczaj mają 26 cali.