MZK Toruń inwestuje w ekologiczne autobusy: Solaris dostarczy 4 nowe pojazdy hybrydowe

Decyzja o poszukiwaniu dodatkowych funduszy, aby rozstrzygnąć przetarg na zakup czterech autobusów hybrydowych o długości bliskiej 12 metrów, została podjęta przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Producentem autobusów będzie firma Solaris – jedyny uczestnik, który złożył swoją propozycję w ramach przetargu.

Komunikacja miejska w Toruniu planuje rozbudowę swojej floty o cztery nowe autobusy hybrydowe o długości około dwunastu metrów. Oczekiwane parametry tych nisko-podłogowych pojazdów to przede wszystkim pojemność dla co najmniej 85 pasażerów, z minimum 28 miejscami siedzącymi. Optymalne rozmieszczenie drzwi to układ 2:2:2. Autobusy muszą posiadać system ogrzewania, klimatyzacji oraz monitoringu. Dodatkowo, powinny być wyposażone w silnik o mocy co najmniej 150 kW, który spełnia normy emisyjne Euro VI. Podstawowy silnik spalinowy powinien być uzupełniany przez silnik elektryczny o mocy minimum 14 kW.

W odpowiedzi na przetarg, MZK Toruń otrzymał jedynie jedną ofertę. Została ona złożona przez firmę Solaris, lecz jej wartość przekroczyła przewidziane budżet. Pomimo to, miejski przewoźnik podjął decyzję o dofinansowaniu projektu i przystąpił do rozstrzygania przetargu 13 czerwca. Po zatwierdzeniu decyzji, spółka będzie w stanie podpisać umowę na dostawę czterech autobusów za kwotę prawie 8 milionów złotych brutto.

Zgodnie z warunkami umowy, dostawa czterech nowych autobusów powinna odbyć się w ciągu roku od momentu jej podpisania.