Muzeum Historii Torunia prezentuje: "Podróże komunikacją miejską przez stołeczny wiek Torunia"

Dom Eskenów, będący siedzibą Muzeum Historii Torunia, serdecznie zaprasza na otwarcie swojego najnowszego projektu wystawienniczego zatytułowanego „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”.

Pierwszy pokaz wystawy odbędzie się 16 maja 2024 r. punktualnie o godzinie 10:00 w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycję będzie można podziwiać aż do 17 listopada tego samego roku.

Nowa ekspozycja, zatytułowana „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, to przekrojowy obraz historii toruńskiego transportu publicznego, od pierwszego przejazdu konnego tramwaju w 1891 r., aż po czasy dzisiejsze. Wystawa jest bogata w treści dotyczące ewolucji infrastruktury transportowej oraz adaptacji systemu transportowego do dynamicznych zmian społeczno-politycznych. Nie zabrakło również odniesień do trudniejszych okresów – czasów niemieckiej okupacji oraz procesu odbudowy sieci transportowej po zakończeniu II wojny światowej.

Eksponaty na wystawie opowiadają jednak nie tylko o historii pojazdów. To również opowieść o ludziach i miejscach, które uległy transformacji w wyniku rozwoju sieci komunikacyjnej. Znajdują się tu oryginalne zdjęcia, plany tras tramwajowych i autobusowych oraz wiele innych ciekawych eksponatów, takich jak bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn i różnego rodzaju urządzenia używane przez konduktorów, motorniczych, kierowców i pracowników warsztatów utrzymania pojazdów. Dla wielu osób może to być sentymentalna podróż w czasie, po ulicach dawnego Torunia. Prezentowane materiały ilustracyjne pokazują nie tylko ewolucję transportu miejskiego, ale także zmiany w codziennym życiu mieszkańców miasta na przestrzeni lat.

Wszystkie prezentowane eksponaty zostały przygotowane dzięki współpracy z: Muzeum Okręgowym w Toruniu, Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu oraz Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu.

Pośredniczący w organizacji wystawy dr Iwona Markowska i Michał Gordon serdecznie zapraszają do odbycia wspólnej podróży po historycznych trasach toruńskiej komunikacji miejskiej.