Marszałkowskie nagrody dla miast kujawsko-pomorskiego za frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Miasta Toruń, Nakło nad Notecią, Ciechocinek oraz gminy Solec Kujawski i Osielsko z powiatu bydgoskiego są laureatami marszałkowskich nagród za osiągnięcie najwyższej frekwencji podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Druga część konkursu, której zwycięzców poznamy 8 lipca, dotyczy koła gospodyń wiejskich, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sołectw, które przeprowadziły najlepsze kampanie motywujące do udziału w procesie wyborczym.

Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przypomniał o znaczeniu Parlamentu Europejskiego dla każdego obywatela. Jak podkreślił, instytucja ta nie jest tak odległa jak się nam często wydaje. Wręcz przeciwnie, zajmuje się problemami, które mają bezpośredni wpływ na nasz region i na życie każdego z nas.

Przed rozpoczęciem wyborów do PE, marszałek województwa ogłosił kampanię mającą na celu poprawę frekwencji. W jej ramach do zdobycia była pula 150 tysięcy złotych.

Wyjątkowe nagrody zostały wręczone samorządom, które wykazały się największą frekwencją wyborczą, wyrażoną w procentach osób uprawnionych do głosowania, które oddały swój głos. W kategorii pięciu największych miast regionu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz oraz Inowrocław) zwycięzcą okazał się Toruń, gdzie aż 45,62% uprawnionych obywateli skorzystało ze swojego prawa wyborczego. Dzięki temu miasto zdobyło nagrodę w wysokości 150 tysięcy złotych i zasłużone pierwsze miejsce w tej kategorii.