Łotewski zespół Dagamba przyjedzie do Torunia na Festiwal Probaltica i zagra koncert pod tytułem BachAgainsTheMachine

W dniu 21 maja 2024 roku, wtorek, o godzinie 19:00 planowany jest niezwykły koncert w toruńskim Dworze Artusa. Wydarzenie to odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Będzie to występ zespołu Dagamba, który przyjeżdża ze swojej ojczyzny – Łotwy. Zespół zaprezentuje swój najnowszy program pod tytułem „BachAgainsTheMachine”.

Zespół Dagamba zdobył na swojej drodze wiele prestiżowych nagród i jest obecnie jednym z najbardziej popularnych zespołów muzycznych na Łotwie. Są znani z tego, że potrafią przyciągnąć wielu słuchaczy na swoje koncerty. Nazywani są „chuliganami muzyki klasycznej”. W swojej twórczości łączą oni różne gatunki muzyczne, takie jak muzyka klasyczna czy pop/rock, tworząc fascynujące i porywające spektakle muzyczne. Do ich najbardziej znanych programów należą Ludwig Van Rammstein, Dagamba feat Tchaikovsky i Bach Against the Machine, które zachwyciły zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i rockowej. Zespół ma na swoim koncie wyprzedane liczne koncerty i trasy koncertowe, z czego najważniejsze to solowe występy na Arenie Riga w 2019 roku i na Wielkiej Scenie Mežapark w 2023 roku. Wydali sześć albumów studyjnych, które cieszyły się dużym uznaniem. Dagamba jest jedynym zespołem na Łotwie grającym w stylu crossover, który odniósł tak wielki sukces zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dagamba już odwiedziła ponad 15 krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Austria, Australia, Belgia, Estonia, Wielka Brytania, Litwa, Holandia, Polska, Słowacja, Turcja czy Ukraina. Dwa lata z rzędu występowała na słynnym festiwalu Glastonbury. Była też jedynym łotewskim zespołem, który dał koncert na nowojorskim Times Square – stało się to w roku 2022.

Podczas tego koncertu Dagamba zaprezentuje swój najnowszy program muzyczny. Będzie to połączenie wpływów muzyki klasycznej mistrza gatunku – Johanna Sebastiana Bacha oraz jednego z najbardziej wpływowych zespołów rockowych na świecie – „Rage Against The Machine”. W ten sposób zespół stworzył unikalną i pełną energii muzykę, będącą połączeniem dwóch różnych światów – współczesności i epoki baroku.

Założyciel zespołu, Valters Pūce, wyjawił, że pomysł na Bach Against the Machine przyszedł do niego po udanych koncertach programu #LudwigVanRammstein. W kontekście wydarzeń na świecie poczuł, że to właściwy moment na realizację takiego pomysłu. Zauważył, że muzyka wielkich artystów wymaga dużej skali brzmienia. Na koncercie Dagamba zaprezentuje zarówno nowy program, jak i najbardziej znane kompozycje zespołu z poprzednich programów.