Kulminacyjny moment świętowania Dnia Strażaka – prezydent wręczył odznaczenia i awanse generalskie

W uroczystościach z okazji Dnia Strażaka, które stanowiły centralne obchody tegorocznego święta strażaków, udział wziął prezydent Andrzej Duda. Prezydent, podczas swojego wystąpienia, miał okazję wręczyć prestiżowe odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W swoim przemówieniu zauważył, że rok 2023 okazał się wyjątkowo pracowity dla strażaków – podjęli oni bowiem aż pół miliona interwencji, w ramach których udzielali wszechstronnej pomocy potrzebującym.

Centralne obchody Dnia Strażaka miały miejsce w sobotę na warszawskim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli nie tylko prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, ale również takie osobistości jak marszałek Sejmu Szymon Hołownia czy szef MSWiA Marcin Kierwiński.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent wyraził swoją wdzięczność strażakom za ich nieustanną służbę na rzecz społeczeństwa i Rzeczypospolitej. Szczególnie podkreślił, jak ważne jest wybieranie takiej profesji jaką jest praca w straży pożarnej.

Prezydent Duda przypomniał, że w 2023 roku zdarzyło się coś niezwykłego – zarówno pojazdy Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej wysyłane były na interwencje aż pół miliona razy. Co ciekawe, tylko w 100 tysiącach przypadków interwencje te dotyczyły gaszenia pożarów.

„To jest dowód na to, jak bardzo społeczeństwo potrzebuje pomocy strażaków. To również pokazuje, jak duże jest zaufanie społeczne do tej służby. Ludzie, kiedy znajdują się w trudnej sytuacji i nie wiedzą, która służba mogłaby im najefektywniej pomóc, najczęściej decydują się wezwać Straż Pożarną” – skomentował prezydent Duda.

Dodał również, że obecnie w Państwowej Straży Pożarnej pracuje łącznie 31,5 tys. osób. Z tej liczby, prawie 30 tysięcy osób to funkcjonariusze. „Praktycznie wszyscy są przygotowani do udzielania wszechstronnej pomocy – od radzenia sobie z podstawowymi, ogniowymi zagrożeniami, po niesienie pierwszej pomocy i udzielanie wsparcia w ramach ratownictwa, w tym także medycznego” – zaznaczył prezydent.