Kongres Afrykanistyczny w Toruniu

Pierwszy Kongres Afrykanistyczny, który odbędzie się w Toruniu, zgromadzi wybitnych gości z różnych dziedzin – od dyplomatów, poprzez ludzi biznesu, aż po specjalistów z obszarów nauki i kultury. Jest to wydarzenie organizowane przez Katedrę Systemów Politycznych z Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres zaplanowany jest na trzy dni – od 21 do 23 lutego 2024 roku.

Podczas kongresu planowane są dyskusje i prelekcje dotyczące najważniejszych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych Afryki. Uczestnicy skupią się na szeroko rozumianej tematyce afrykańskiej, począwszy od Tunezji na północy kontynentu, aż po Republikę Południowej Afryki na jego południowym końcu. Włączyć mają się również zagadnienia dotyczące diaspory afrykańskiej. Organizatorzy stawiają na interdyscyplinarność – naukowców reprezentujących etnologię, antropologię, historię, językoznawstwo, ekonomię, finanse, geografię społeczno-ekonomiczną oraz nauki polityczne i stosunki międzynarodowe.

Wśród zaproszonych gości honorowych znajduje się JE prof. Anastase Shyaka, Ambasador Republiki Rwandy w Polsce. Do Torunia przybędą również inni znani dyplomaci, takie jak JE Saad Saleah Alsaleh, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, JE Mahmoud Khalifa, Ambasador Palestyny w Polsce, JE Hatem Tageldin, Ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, JE Danny M. Ssozi, Ambasador Republiki Ugandy w Niemczech, czy JE Patience Obinna-Okiyi, Minister/ Chargé d’Affairesa Ambasady Nigerii w Polsce. Z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ dr Aleksander Olech będzie reprezentował interesy Polski.