Kolejne pokolenie żołnierzy składa przysięgę w Toruniu

12 sierpnia 2023 roku, po miesiącu intensywnego treningu, grupa 91 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z V turnusu złożyła uroczystą przysięgę w Toruniu. Trening odbywał się pod okiem doświadczonych instruktorów w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema.

Podczas ceremonii żołnierze zobowiązali się do wiernego służenia swojemu państwu i narodowi, obrony jego niepodległości i granic oraz ochrony obywateli. Przysięga była wygłoszona na placu apelowym Centrum, a słowa przysięgi powtarzał za nimi komendant Centrum, płk Remigiusz Zieliński.

Udział w uroczystości brały znaczące postacie lokalne, z zastępcą prezydenta Torunia Pawłem Gulewskim na czele, a także duchowieństwo, kombatanci i weterani oraz dowódcy jednostek garnizonu toruńskiego. Bardzo ważna była też obecność rodzin i bliskich przysięgających żołnierzy, którzy przyjechali do Torunia znad różnych stron Polski, aby towarzyszyć swoim bliskim w tym niezwykle ważnym momencie.

Warto zaznaczyć, że płk Zieliński uhonorował czterech żołnierzy, którzy osiągnęli wyjątkowe wyniki w szkoleniu podstawowym. Za ich wysiłki podziękował również rodzicom, dziękując za wkład w wychowanie swoich dzieci.

Na zakończenie uroczystości zabrzmiała Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i odbyła się defilada pododdziałów Centrum. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Torunia, a obecność swoją zaznaczyło również Wojskowe Centrum Rekrutacji w Toruniu.

Gratulacje dla nowych żołnierzy i życzenia sukcesów w dalszej służbie!