Kolejna próba samobójcza w Toruniu

Trudna sytuacja życiowa, choroby, traumy, czy osobiste tragedie — przyczyn, dla których ludzie próbują popełnić samobójstwo, jest wiele. Obecnie wskaźnik samobójstw w Polsce wzrósł, co może mieć związek z pandemią koronawirusa i ciężką sytuacją ekonomiczną w kraju.

Mężczyzna próbował skoczyć z mostu w Toruniu

Kilka dni temu o mały włos nie doszło do tragedii na moście Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Remontowany most nie stanowi obecnie bezpiecznego miejsca. Prawdopodobnie z tego powodu właśnie tutaj swój samobójczy plan chciał zrealizować młody 33-letni mężczyzna. Zdesperowany człowiek usiadł w miejscu, gdzie dawniej znajdował się chodni, zdjęty na czas remontu. Od skoku dzieliły go minuty. Na szczęście, dzięki reakcji przechodnia, na miejscu wkrótce zjawili się policjanci.

Mężczyzna nie chciał zejść z mostu, dlatego sytuacja była naprawdę poważna. Ostatecznie na akcję zdecydował się jeden z policjantów, który dosłownie podkradł się do mężczyzny chcącego skończyć swoje życie. Policjant użył całej siły, by pewnie złapać człowieka na moście i pomóc mu wrócić na bezpieczną część mostu. Dzięki dodatkowej pomocy obecnej na miejscu funkcjonariuszki policji akcja zakończyła się sukcesem.

Uratowany mężczyzna był pod wpływem alkoholu, co w przypadku próby samobójczej zupełnie nie dziwi. 33-latek został przewieziony na izbę wytrzeźwień. Mamy nadzieję, że otrzyma potrzebną pomoc.

Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa, zamiast szukać pomocy?

Tragiczne doświadczenia w życiu, czy zmagania z przewlekłą chorobą psychiczną zmieniają sposób patrzenia na świat. Największą trudnością w przypadku zaburzeń psychicznych jest kontakt z innymi ludźmi. Często osoby z najbliższego otoczenia wymagają, by zmagający się z trudnościami psychicznymi funkcjonowali jak osoby zdrowe. Niestety, trudności natury psychicznej wciąż stanowią obszar, który spotyka się z niezrozumieniem społeczeństwa.

Z powyższych względów osoby zmagające się z problemami psychicznymi nie chcą podzielić się nimi z bliskimi, bojąc się odrzucenia. W efekcie problemy narastają. Jeśli dana osoba nie otrzyma pomocy w porę, może targnąć się na swoje życie, nie widząc wyjścia z tragicznego stanu.

Apelujemy, by nie bagatelizować problemów psychicznych osób z otoczenia. Często wystarczy jedynie akceptacja i odrobina wsparcia, by osoba chora sięgnęła po profesjonalną pomoc.