Interwencja obywateli w Toruniu: Złodziej złapany przez przechodniów

Na ulicach Torunia doszło do nietypowej sytuacji, kiedy to dwóch odważnych przechodniów zatrzymało młodego mężczyznę, próbującego uciec po napadzie na lokalny sklep specjalizujący się w sprzedaży pierników. Sklep usytuowany jest na rogu ulic Szerokiej i Łaziennej. Niewielka zwłoka w reakcji służb porządkowych oraz nieświadomość Straży Miejskiej o zdarzeniu budzi jednak pewne pytania.

W Toruniu od 20 lat rozwijany jest system miejskiego monitoringu. Pierwsze urządzenia tego typu zamontowano na terenie starówki, która do dziś stanowi główny obszar zainteresowania dyżurnych z Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dzięki efektywnej kooperacji między samorządem a policją, planowane jest także zwiększenie liczby patroli na ulicach, w tym tych mieszanych, które będą składały się z funkcjonariuszy policji i straży miejskiej.

– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, szczególnie w godzinach popołudniowych i nocnych, które są najbardziej narażone na potencjalne zagrożenia – zapewniał Arkadiusz Chojnacki, zastępca naczelnika ds. prewencji Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Podczas konferencji w marcu 2023 roku podkreślał także, że większość tych działań skupia się w centrum Torunia, zwłaszcza w staromiejskim zespole urbanistycznym. Wszystko to wynika z umów zawartych z miastem oraz strategii realizacji tych służb. Chojnacki odniósł się również do kwoty prawie 700 tysięcy złotych, które z budżetu miasta miały zostać przekazane toruńskiej policji w ubiegłym roku.