Elitarni zawodnicy sztuk walki z Polski i zagranicy zmierzą się w Toruniu podczas Międzynarodowego Pucharu Polski

W listopadzie, na sportowej mapie Torunia zagości ważne wydarzenie. Do miasta przybędą wybitni zawodnicy z najbardziej prestiżowych klubów sztuk walki z kraju i zza granic. Odbędzie się tutaj bowiem Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski IMAF GOBIO, którego dyscyplinami będą karate i kickboxing.

Głównym celem tych zawodów jest promowanie Karate oraz Kickboxingu IMAF, czyli jednych z najpopularniejszych sztuk i sportów walki. Zawody mają charakter otwarty i międzynarodowy, co oznacza, że udział mogą w nich wziąć wszyscy chętni zawodnicy bez względu na przynależność do konkretnego klubu. Mogą to być zarówno kluby członkowskie International Martial Arts Federation Poland (IMAF Polska), jak i kluby sportowe niezrzeszone w strukturach tej organizacji.

Karate Shotokan, jeden z rodzajów walki, która będzie prezentowana podczas tego wydarzenia, jest sztuką powstałą na przełomie XIX i XX wieku na wyspie Okinawa w Japonii. Jak informuje organizator Pucharu Polski, od początków swego istnienia, karate służyło samoobronie, wykorzystując do walki „puste ręce”. Nazwa stylu „Shotokan” pochodzi od pseudonimu twórcy tej sztuki walki, Gichina Funakoshiego – „Shoto”, co w języku japońskim oznacza „falujące sosny”. Kolejna część nazwy, „kan”, to tłumaczenie na „miejsce treningu” czyli budynek. Styl jest giętki i dynamiczny, miękki ale zarazem twardy – tak jak sosna, która pod wpływem wiatru ugięte się, lecz nie łamie. Właśnie dlatego walki w tej formule są tak widowiskowe. Ich dynamika wymaga od zawodników maksymalnej koncentracji a rezultat starcia może się zmienić w każdym momencie.