Dyplomaci, naukowcy i przedstawiciele kultury na I Międzynarodowym Kongresie Afrykanistycznym w Toruniu

Zarówno dyplomaci z różnych krajów Afryki, jak i osoby związane z biznesem, nauką oraz kulturą zgromadziły się w Toruniu na I Międzynarodowym Kongresie Afrykanistycznym. Wydarzenie to odbywa się w Urzędzie Marszałkowskim, a za jego organizację odpowiedzialne są Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres ma miejsce od 21 do 23 lutego 2024 roku.

Patronat honorowy nad kongresem objęli Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski. Gościem specjalnym jest profesor Anastase Shyaka, Ambasador Republiki Rwandy w Polsce.

Podczas powitania uczestników kongresu, prezydent Torunia, Michał Zaleski wyraził swoje podziękowania dla uczestników i organizatorów. Zaznaczył również, że Kongres stanowi doskonałą okazję do pokazania Torunia w nowej perspektywie: – To jest zaszczyt dla nas, mieszkańców Torunia, że to właśnie tutaj odbywa się pierwszy Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Jest to moment, kiedy możemy porozmawiać o kontynencie, który obecnie przyciąga najwięcej uwagi na całym świecie – Afryce. Afryka ma kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarczej, demograficznej, społecznej, a także dla równowagi na świecie.

Prezydent Zaleski zachęcał wszystkich do zwiedzania miasta, szczególnie Zespołu Staromiejskiego Torunia, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przypomniał też o licznych wydarzeniach związanych z Mikołajem Kopernikiem, które miały miejsce w ubiegłym roku.

Zaleski pochwalił również toruńskie pierniki: „Przez żołądek do serca” to polskie powiedzenie, które doskonale oddaje ducha naszego miasta. Właśnie dlatego kilkaset lat temu torunianie wynaleźli pyszne ciasteczka – pierniki. Zachęcam Państwa do ich degustacji, a na pewno będą Państwo chcieli do nas wrócić. Serdecznie zapraszamy ponownie do Torunia!