Czym zajmuje się seksuolog?

Seks jest nieodzownym elementem naszego życia. Jak w każdej sferze, również tutaj mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju zaburzenia i utrata równowagi. Problemy związane z intymnością przekładają się na nasze relacje z partnerem oraz na jakość naszego życia. Specjalistą, który może, nam pomóc w tej dziedzinie jest seksuolog.

Seksuologia, seksuolog, seks…

Choć mówimy o tym niechętnie, seks daje nam satysfakcję i potrzebujemy go w swoim życiu jak witamin, które zasilają nasz organizm. Każdy z nas czerpie inne korzyści z seksu. Dla niektórych będzie to podtrzymywanie swojej atrakcyjności, dla drugich szansa na posiadanie potomstwa. Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn przyjemność ze zbliżeń ze swoim partnerem maleje, bądź całkowicie zanika. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Od tych stricte związanych ze zdrowiem fizycznym, poprzez zaburzenia psychiczne. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku pomoże nam seksuolog. Specjalista ten dzięki swojej szerokiej wiedzy medycznej (często z zakresu ginekologii, urologii i psychiatrii) pomoże nam odnaleźć źródło naszego problemu i wdrążyć odpowiednie leczenie.

Kiedy skorzystać z pomocy?

Do seksuologa zgłaszają się pacjenci w każdym wieku i każdej płci. Bowiem trzeba pamiętać, że seksualność rodzi się w nas od samego początku i pozostaje z nami do samego końca. Na każdym etapie naszego życia objawia się ona inaczej, a potrzeby ulegają przemianą. Zatem do poradni seksuologii powinna zgłosić się osoba, która obawia się swojego pierwszego razu. Specjaliści często spotykają się z pacjentami, którzy nieustannie odwlekają pierwsze współżycie z partnerem. Jak się okazuje, nie jest to wynikiem braku uczucia, ale często np. lękiem przed bólem bądź przedwczesnym wytryskiem. Do seksuologa przychodzą również pary, które przestały czerpać przyjemność ze wspólnych zbliżeń. Bywa, że przyczyną np. braku wzwodu u mężczyzny jest permanentny stres, albo lęk przed niezaspokojeniem partnerki. Kobiecy mechanizm działa wówczas autodestrukcyjnie i wmawia, że jest ona nieatrakcyjna i niechciana. Takie sytuacje mają miejsce nawet w najbardziej dopasowanych parach małżeńskich. Z pomocy specjalisty muszą skorzystać także osoby, które uzależniły się od seksu. Nieleczony seksoholizm niesie negatywne skutki zarówno na poziomie zdrowotnym, emocjonalnym, społecznym, jak i finansowym. Wdrążenie odpowiedniej terapii pomoże pacjentowi uporać się z tym uporczywym problemem.

Bycie szczęśliwym to nie wstyd!

Szczególnie w małych miejscowościach istnieje przeświadczenie, że „nie warto prać brudów u obcych osób”. Niestety pomimo oswajania społeczeństwa z tematem seksu oraz ich seksualności, nadal boimy się mówić o swoich problemach czy potrzebach. Zdarza się, że nastolatkowie borykają się z zaburzeniem preferencji seksualnych. Lęk przed ewentualnym odrzuceniem czy brakiem akceptacji ze strony najbliższych często powoduje depresje i odizolowanie. Wówczas nieocenioną pomocą będzie rozmowa z seksuologiem, który pomoże pacjentowi uporządkować swoje życie i czerpać z niego radość. Bez względu na wiek i płeć chcemy czuć się dobrze sami ze sobą. Wszelkiego rodzaju zaburzenia seksualne odbierają nam poczucie komfortu i szczęścia. Poradnie seksuologii w Toruniu pomogą nam uporać się z problemem i na nowo czerpać przyjemność ze zbliżeń. Pamiętajmy, że jak w przypadku każdej choroby niewykrycie jej w porę, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zdrady, kłótnie aż wreszcie rozpady związków najczęściej są wynikiem problemów sfery seksualnej. Korzystajmy z pomocy specjalisty i cieszmy się pełnią życia.