Choinka rozświetli toruński Rynek Staromiejski – zielony prezent od Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń

W pierwszy dzień grudnia, piątek, na tętniącym życiem Rynku Staromiejskim w Toruniu zagości choinka zwana „Nowości”. Ten wyróżniający się zielony obiekt jest darem od Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń i już od wielu lat zdobi ten renesansowy rynek. Pracownicy firmy eM-Tech będą odpowiedzialni za przetransportowanie i ustawienie drzewka, natomiast specjaliści od roślinności z firmy Sybilscy zajmą się jego dekoracją.

Hubert Mazurek, leśniczy z Cieszyny, ma na swoim koncie wiele znalezionych choinek dla Torunia i jest żywą skarbnicą wiedzy o leśnictwie. Jednak przede wszystkim, chciałby przekazać, że lasy, które teraz otaczają nas, nie są wieczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te lasy nie istniały jeszcze za czasów naszych prapradziadów. W rzeczywistości, początki Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń, dzisiejszego zielonego imperium natury, datują się na okres zaborów. Te lasy zostały posadzone przez ludzi i nadal są przez nich pielęgnowane. Prócz lasów, w pobliżu Cieszyny, swoje tajemnicze melodie grają także strumienie.

Niestety, z powodu zmian klimatycznych, melodia tych strumieni staje się coraz cichsza. Poziom wody znacznie obniżył się, co zagraża egzystencji świerków. Coraz częściej są one narażone na choroby, usychają, a niektóre prognozy przewidują ich całkowite zniknięcie z naszych lasów w ciągu najbliższych 50 lat. Dla kontrastu, choinki „Nowości” od minimum 36 lat przyozdabiają toruński Rynek Staromiejski na czas świąteczny. Powinniśmy więc docenić i cieszyć się z obecności świerków tak długo, jak tylko jest to możliwe.