Akcja strażników miejskich w Toruniu: kontrola maseczek! 

Dbając o bezpieczeństwo, strażnicy miejscu przeprowadzili 21 września prawie 100 kontroli maseczek, w komunikacji miejskiej. Przypominamy, że mieszkańcy Torunia, jak i obywatele całego kraju, mają obowiązek noszenia maseczek. Aby uniknąć upomnienia lub kary, należy również mieć prawidłowo założona maseczkę, tak aby zakrywała usta oraz nos. 

Nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych

Obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, jak galerie handlowe, sklepy, czy komunikacja miejska. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. We wszelkich obiektach użyteczności publicznej, tak więc w szkołach, urzędach, kinach, teatrach, kościołach, czy przychodniach musimy mieć założoną maseczkę. Maseczkę możemy ściągnąć, przebywając jedynie w domu lub na świeżym powietrzu.

Czy torunianie stosują się do zaleceń?

Systematyczne kontrole strażników miejskich pokazują, że mieszkańcy Torunia stosują się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Funkcjonariusze nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w kontrolowanych 21 września pojazdach komunikacji miejskiej. Wszyscy pasażerowie posiadali, prawidłowo założone maseczki. W trosce jednak o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców kontrole będą w dalszym ciągu cyklicznie przeprowadzane.

Miasto apeluje o odpowiedzialność

W związku z sytuacją miasto apeluje o dalsza odpowiedzialność i stosowanie się do wytycznych, ze względu na tzw. odpowiedzialność społeczną. Nieprzestrzeganie bowiem przepisów, grozi mandatem w wysokości 500 zł, ale również narażeniem zwłaszcza osób chorych i starszych na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Koronawirus w Toruniu w liczbach

Przypominamy, że od początku pandemii w Toruniu zachorowało ponad 284 osoby, z czego  23 zmarło. Dotychczas w województwie przeprowadzono aż 159 928 testów, a liczba ta z każdym dniem wzrasta. Tylko odpowiedzialne podejście i stosowanie się do zasad higieny sprawi, że liczby te nie wzrosną.