40. edycja corocznego Maratonu w Toruniu

W minioną niedzielę miało miejsce zakończenie Toruńskiej Triady Kopernikańskiej, cyklu imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym. Była to czterdziesta edycja maratonu, który jest wydarzeniem stałym w kalendarzu sportowym Torunia.

Maraton ten to konkurencja biegowa, która po raz pierwszy została zorganizowana w 1924 roku, a od 1983 roku jest organizowana cyklicznie każdego roku. Przez wiele lat organizatorzy tego wydarzenia się zmieniali, jednak od 2017 roku biegiem zarządza stowarzyszenie Run To Run.

Start do biegu maratońskiego miał miejsce o godzinie 10 rano pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a meta była ustawiona przy Motoarenie. Oprócz maratonu, zawodnicy mogli też spróbować swoich sił w półmaratonie, a także w nowo wprowadzonej konkurencji – biegu na dystansie 5 km. Dodatkowo nie zapomniano o najmłodszych – dla nich zorganizowano osobne biegi.

Organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę dla tych, którzy ukończyli maraton, półmaraton czy pięciokilometrowy bieg. Każdy z nich otrzymał wyjątkowy medal, który stanowi ostatnią, największą część całego zestawu medali Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023. Medal ten prezentuje XVIII-wieczne perskie astrolabium, które było narzędziem wykorzystywanym przez Mikołaja Kopernika.