Wigilia grekokatolicka w Toruniu

Dziś odbyła się wigilia grekokatolicka w Toruniu. Podczas wigilii grekokatolickich świąt Bożego Narodzenia, Prezydent miasta spotkał się z 78 ukraińskimi uchodźcami, w tym 27 dziećmi, mieszkającymi w lokalach zapewnionych przez różne organizacje. Sprawdzamy, co działo się podczas tej uroczystości.

Oficjalne uroczystości

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Przed przystąpieniem do uroczystej kolacji, odbył się również koncert kolęd. Proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Toruniu, ks. Mikołaj Hajduczenia, udzielił błogosławieństwa zgromadzonym osobom. Włodarz miasta złożył wszystkim życzenia i obdarował ich prezentami, podkreślając, że święta Bożego Narodzenia obchodzone w Polsce niczym się nie różnią od grekokatolickich i prawosławnych.

Specjalną uroczystość dla uchodźców i nie tylko

Przypomnijmy, że wiele osób z Ukrainy, które uczestniczyły w wigilii, straciło bliskich, domy i dobytek życia w wyniku wojny. Ks. Hajduczenia podkreślał, że Chrystus przynoszący radość i pokój ma dawać otuchę i nadzieję w trudnym dla narodu ukraińskiego momencie. Starsza pani, która do Polski uciekła z Donbasu, podziękowała Polsce za przyjęcie i pomoc oraz wyraziła nadzieję, że kiedy wojna się skończy, będzie mogła wrócić do domu z pięknymi wspomnieniami z Torunia.