torun-sklep-uchodzcy

W Toruniu powstanie darmowy sklep dla uchodźców z Ukrainy

W najbliższym czasie w Toruniu pojawi się nowy sklep, w którym cały asortyment przeznaczony będzie dla uchodźców z Ukrainy. Natomiast wszystkie produkty w ofercie dostępne będą za symboliczne „dziękuję”. Wcześniej podobny punkt powstał w Tychach, który już w dniu samego otwarcia cieszył się dużą popularnością wśród obywateli Ukrainy. A teraz uchodźcy będą mogli korzystać z takiego lokalu również w Toruniu.

Toruński sklep dla uchodźców powstanie w pasażu przy ul. Gagarina 152, udostępniając powierzchnię 150 m2, na której będzie można przebierać w różnego rodzaju asortymencie. Oczywiście największy wybór będzie sprowadzać się do artykułów spożywczych. Aczkolwiek nie zabraknie także odzieży, obuwia, koców, pościeli, środków do higieny osobistej, środków chemicznych itd.

Sklep dla obywateli Ukrainy i opiekujących się uchodźcami polskich rodzin

Jak informuje radna osiedla „Bydgoskie”, Małgorzata Kałdowska, second-hand sklep w Toruniu ma służyć nie tylko ukraińskim uchodźcom, ale również polskim rodzinom, które przyjęły ich pod swój dach. Jak wiadomo, pomimo zbiorowego wysiłku Polaków, potrzeby nadal są bardzo znaczące, nawet pomijając fakt, że Państwo wypłaca pomoc finansową dla rodzin, które przyjęły do siebie obywateli Ukrainy.

Koncepcję toruńskiego sklepu oparto na podobnym sklepie, jaki kilka tygodni temu powstał w Tychach. W przypadku Torunia lokal, gdzie ma powstać sklep, został udostępniony przez miasto za darmo. Ponadto, tworzenie obiektu będzie też wspierać Fundacja Dwory Książęce, a personel ma składać się z osób posługujących się językiem ukraińskim. Wszystko to ma stworzyć dla uchodźców bardziej domową atmosferę.

Zobacz też, jak uchodźcom pomaga Jasło, odwiedzając https://ejaslo.pl.

Zbiórki funduszy i towarów, aby zapewnić działalność sklepu

Asortyment sklepu będzie dostępny bezpłatnie. Natomiast pierwsze towary, jakie zasilą sklepowe półki, będą pochodzić ze wcześniejszych zbiórek darów organizowanych dla uchodźców. Dostępna jest także zbiórka w internecie, gdzie można wpłacać cegiełki, za które sklep będzie mógł nabywać kolejne dawki zaopatrzenia.

Z kolei osoby, które chcą wesprzeć uchodźców za pomocą towarów, mogą przynosić swoje dary do Centrum Dialogu w Toruniu, które mieści się przy Placu Frelichowskiego. Stamtąd wszystkie produkty będą dostarczane do sklepu dla uchodźców.

Second-hand sklep dla uchodźców w Toruniu ma zostać oddany do użytku pod koniec kwietnia 2022 r.