Upamiętnienie rocznicy agresji Rosji na Ukrainę w Toruniu: Maraton Solidarności "Flaga życia" 24 lutego 2024 r.

W dniu 24 lutego 2024 roku, znamienne wydarzenie odbędzie się na terenach Torunia. Jest to Maraton Solidarności pod nazwą „Flaga życia”, który ma na celu uczczenie dwóch kluczowych rocznic związanych z Ukrainą – drugiej rocznicy pełnoskalowej inwazji Rosji na ten kraj oraz dziesiątej rocznicy pierwszej agresji zbrojnej na ukraińskich terenach.

Serce tego wydarzenia stanowi flaga Ukrainy, która doznała uszczerbku. Ta gigantyczna flaga o wymiarach 8×15 metrów była swego czasu zawieszona na maszcie w centrum ukraińskiego miasta Żytomierz, które padło ofiarą ostrzału ze strony sił rosyjskich. Flaga ta została zdjęta i rozpoczęła swoją podróż w styczniu 2023 roku, stając się symbolem Maratonu Solidarności europejskich miast. Jej misja? Mobilizować do zbiórki funduszy na zakup drona Mavic 3 T. Starania te poprowadziła Olena – uchodźczyni z Żytomierza, która osiedliła się w Toruniu na początku konfliktu. Polska to pierwszy kraj na trasie flagi, której podróż obejmowała już Warszawę i Wrocław. Po zakończeniu misji, flaga powróci do swojego ukraińskiego domu – Żytomierza.

Całe przedsięwzięcie jest organizowane przez toruńskie instytucje pozarządowe, z wyraźnym wsparciem od Prezydenta Miasta Torunia. Patronat nad wydarzeniem objął Dom Polsko-Ukraiński w Toruniu.