Stulejka – jak wygląda i jak się ją leczy?

Stulejka jest powszechnym schorzeniem urologicznym, które polega na niemożności całkowitego odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Mimo że dla wielu mężczyzn dolegliwość jest kłopotliwa i bolesna, zwlekają oni z wizytą o lekarza specjalisty. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest stulejka oraz dlaczego konieczne jest jej jak najszybsze usunięcie.

Czym jest stulejka?

W literaturze naukowej stulejka to poprzeczne zwężenie napletka, które znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia jego odprowadzanie. Defekt może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wygląd wady zależy od tego, czy mamy do czynienia ze stulejką całkowitą lub częściową. W pierwszym przypadku zasłonięta pozostaje cała żołądź penisa, natomiast w drugim jest możliwość jej częściowego odsłonięcia. Jedną z przyczyn występowania schorzenia może być zbyt krótkie wędzidełko napletkowe.

Nieleczona stulejka może wiązać się z wystąpieniem wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Siłowe odprowadzanie napletka może doprowadzić do powstawania mikrouszkodzeń, które po zagojeniu powodują jego dalsze zwężanie. Ponadto defekt znacznie utrudnia zachowanie higieny, tworząc idealne środowisko do rozwoju bakterii, infekcji i stanów zapalnych. W konsekwencji może dojść nawet do uszkodzenia nerek. Leczeniem poważnego schorzenia zajmuje się lekarz urolog.

Stulejka – objawy i diagnostyka

Jednym z głównych objawów stulejki jest silny ból, towarzyszący próbom odprowadzenia napletka oraz występujący podczas współżycia lub zakładania prezerwatywy. Ponadto nawracające infekcje oraz stany zapalne prącia i dróg moczowych mogą wskazywać na ten defekt anatomiczny. Wśród symptomów można wymienić także nieprzyjemny zapach z prącia, związany z trudnościami w utrzymaniu higieny.

Urolog Toruń rozpocznie diagnostykę od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, polegającego na delikatnej próbie odprowadzenia napletka. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę na inne objawy, świadczące o stanie zaawansowania choroby. Uwagę specjalisty zwrócą wszelkiego rodzaju obrzęki oraz zaczerwieniania, wskazujące na stan zapalny.

Kompleksowa konsultacja urologiczna pozwoli jednocześnie na wykrycie innych ewentualnych dysfunkcji w obrębie układu moczowo-płciowego. W razie konieczności medyk może wykonać dodatkowe badanie USG jąder oraz USG układu moczowego. Do innych często występujących schorzeń należy przykładowo wodniak jądra.

Metody leczenia stulejki

Metoda leczenia zostaje dobrana do wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że wadę należy wyleczyć jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dzieciństwie. U starszych dzieci oraz dorosłych mężczyzn wdrażane jest leczenie chirurgiczne, polegające na wykonaniu prostego zabiegu w warunkach ambulatoryjnych. Warto podkreślić także, że przed operacją, konieczne jest wyleczenie ewentualnych stanów zapalonych i zakażeń napletka.

Istnieją dwie główne metody leczenia – plastyka napletka oraz obrzezanie. Pierwsza z nich polega na wykonaniu kilka nacięć podłużnych na blaszce napletka z ich poprzecznym zszyciem. Częściej jednak wykonuje się obrzezanie, polegające na usunięciu części lub całości napletka. Niemal zawsze zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Metodę leczenia dobiera lekarz specjalista w porozumieniu z chorym. Przez dwa lub trzy tygodnie po zabiegu pacjent powinien zadbać o gojącą się ranę. Przez miesiąc należy zaniechać także kontaktów seksualnych oraz masturbacji.