Do toruńskiej rezydencji Dwór Artusa, przybyli naukowcy z NASA i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, aby podzielić się swoją wizją przyszłości, pełnej nowych rewolucji. Prezydent Torunia, Michał Zaleski, gościł wybitne umysły, dziękując im za odwiedzenie miasta.
Dr Jan Świerkowski z Instytutu B61, kurator finalnego spotkania „Nowe Obroty” Roku Mikołaja Kopernika, podkreślał unikalność tego wydarzenia. Wskazywał na połączenie tak wielu aspektów – od kosmicznej eksploracji po rozwój demokracji czy role odważnych kobiet – mówiąc, że taka kombinacja jest rzadkim zjawiskiem.
Podczas konferencji „Nowe Obroty”, prelegenci podjęli próbę zgłębienia dwóch kluczowych tematów: poszukiwania życia na innych planetach, które mogłoby zrewolucjonizować nasze postrzeganie Ziemi i nas w Kosmosie; oraz równości na Ziemi – zagadnienia wymagającego od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnej akcji.
17 lutego 2024 roku, w dniu dedykowanym na obchody Roku Kobiet Odważnych, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, dr H. C. Leymah Gbowee wygłosiła przemówienie o prowadzeniu rewolucji. Dr Gbowee, uhonorowana za swoje prace na rzecz pokoju i praw kobiet, dzieli się swoim doświadczeniem z publicznością. Tego samego dnia, uczestnicy mogli również wziąć udział w dyskusji z jednym z liderów nauki – dr Mary A. Voytek z NASA, autorką inicjatywy NExSS, zajmującej się poszukiwaniem życia na egzoplanetach.
Podczas spotkań „Nowych Obrotów”, temat życia pozaziemskiego pojawia się wielokrotnie. 18 lutego 2024 r., o godzinie 17:00, w Dworze Artusa profesor Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda wygłosi wykład na temat kosmologii i teorii dotyczących Kosmosu. Profesor Loeb stawia tezę, że choć Mikołaj Kopernik odkrył, że Ziemia nie jest centrum fizycznym Wszechświata, to jednak może ona nie być także jego centrum intelektualnym. Wykład będzie skupiał się na możliwościach i ograniczeniach poszukiwania obcych cywilizacji. Jeśli takie zaawansowane formy życia zostaną odkryte poza naszą planetą, będzie to rewolucyjne odkrycie, które zmieni nasze postrzeganie Wszechświata. Profesor Loeb nazywa to „Nową Rewolucją Kopernikańską”. W swojej popularnonaukowej publikacji „Pozaziemskie”, omawia Oumuamua – pierwszy obiekt spoza układu słonecznego zauważony blisko Ziemi.