Rozświetlone wspomnienia z międzywojennego Torunia

Chcielibyśmy przedstawić kolejną serię pokolorowanych fotografii z Torunia okresu międzywojennego. Chociaż prawdopodobnie nie są one w pełni wiernym odzwierciedleniem ówczesnych barw miasta, dają możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. Na tych kolorowych obrazach często można dostrzec fascynujące detale…

Zastanawiacie się pewnie, jaka egzotyczna uroczystość zostaje tu uwieczniona? Dżentelmeni z karabinami oraz noszący tropikalne hełmy, a także Afrykanin w mundurze z karabinem i czapką zdobioną wielkim orłem – wszyscy oni maszerują przez centrum Torunia. Została wykonana fotografia z ich udziałem na tle ogrodzenia ówczesnego Narodowego Banku Polskiego, który obecnie mieści się w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Ten nietypowy przemarsz stanowił jedną z atrakcji towarzyszących ogólnopolskiemu zjazdowi Ligi Morskiej i Kolonialnej. W ramach tego samego wydarzenia, wejście do gmachu Dyrekcji Kolei – dzisiejszego Urzędu Marszałkowskiego – zostało ozdobione makiety okrętowych wież artyleryjskich. Wspomniane dekoracje można dojrzeć na kilku zachowanych archiwalnych zdjęciach oraz na filmie, który został zarejestrowany przez Bogusława Magierę. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie te materiały przedstawiają widoki czarno-białe – jak więc mogło wyglądać to widowisko w pełni kolorów?