Przyciemnianie szyb – jak to zrobić?

Przyciemniane szyby w aucie dla jednych mogą być wyrazem ekstrawagancji i luksusu, a dla innych przydatnym elementem wyposażenia samochodu. Przyciemnianie szyb ma wiele zalet, jednak cały proces musi zostać wykonany poprawnie – wiążą się z nim ważne przepisy drogowe, których złamanie skończy się otrzymaniem wysokiego mandatu. Gdzie i jak wykonać przyciemnianie szyb?

Najważniejsze zalety przyciemnianych szyb

Najważniejszą zaletą przyciemnianie szyb jest ochrona kierowcy i pasażerów przed promieniowaniem słonecznym. Wnętrze samochodu nie nagrzewa się szybko, co zwiększa komfort wszystkich podróżujących, szczególnie w miesiącach letnich. Kolejną, oczywistą zaletą przyciemnianych szyb jest zapewnienie prywatności pasażerom. Ciemne szyby skutecznie ograniczają widoczność wnętrza auta. Folia przyciemniająca szyby wyróżnia się wyjątkową trwałością – potencjalni włamywacze będą mieli problemy z rozbiciem jej na drobne kawałki i, co za tym idzie, dostaniem się do wnętrza pojazdu. 

Nieoczywistą zaletą przyciemnianych szyb jest poprawa bezpieczeństwa podczas jazdy. Kierowca nie musi obawiać się niespodziewanych, oślepiających promieni słonecznych. Ciemne szyby skutecznie redukują blaski i zmniejszają potencjalne refleksy. 

Przyciemnianie szyb w pojeździe – podstawowe metody

Przyciemnianie szyb może być dokonane na podstawie dwóch metod: piecowej i foliowej. Pierwsza technika polega na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu w piecu. Jest chętnie wykorzystywana przez producentów samochodowych lub w specjalistycznych warsztatach. Wyróżnia się wysoką trwałością. Metoda foliowa – do samodzielnego wykonania – opiera się na ręcznym oklejaniu szyb za pośrednictwem specjalnej ciemnej folii. 

Należy mieć na uwadze, że szyby przyciemnione techniką foliową mogą szybciej utracić swoje fabryczne właściwości, wyblaknąć. Owa metoda daje jednak znacznie lepsze rezultaty – stopień przyciemnienia jest większy. 

W ogólnym rozrachunku można zatem uznać, że przyciemnianie szyb w warsztacie jest znacznie bezpieczniejsze. Nie w każdym jednak auto serwisie jest to możliwe. Warto zorientować się, czy w Twojej miejscowości znajduje się odpowiedni warsztat. Przyciemnianie szyb w Toruniu (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-267-przyciemnianie-szyb/miasto-torun), Białymstoku, Oławie czy Pułtusku – zapewne wszędzie znajdzie się właściwe miejsce. 

Przyciemnianie szyb folią – na czym to polega?

Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w specjalną folię (koniecznie dobrej jakości). Przydadzą się zdolności manualne oraz dużo cierpliwości. Samodzielne przyciemnianie szyb rozpoczyna się od przygotowania formatek (gotowych brytów folii). Przygotowuje się je od zewnętrznej części szyby, układając obok folię. Przyciemniający materiał należy docinać dokładnie do kształtu szyby, ucinając górny brzeg równo z krawędzią, a po bokach i dolnej części zostawiając 0,5 cm zapasu. 

Po precyzyjnym nałożeniu folii konieczne będzie wykorzystanie opalarki, za której pośrednictwem wygrzewa się folię tak, by dopasowała się do krzywizny szklanej powierzchni. 

Przyciemnianie szyb a przepisy

Kwestia przyciemniania szyb została rozjaśniona w Kodeksie drogowym oraz przepisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według odgórnych zasad szyby przednie i boczne (z przodu) muszą mieć zapewnioną przepuszczalność światła na poziomie 70%. To kluczowa kwestia w zakresie bezpieczeństwa prowadzenia samochodu. 

Zdarza się, że niektórzy kierowcy chcą przyciemnić szyby, które zostały już fabrycznie zaciemnione. Takie działanie może spowodować przekroczenia dozwolonych limitów. W razie kontroli policyjnej funkcjonariusze, którzy zauważą niedostateczną przepuszczalność światła na szybach, mogą wystawić wysoki mandat oraz odebrać dowód rejestracyjny (do odebrania dopiero po doprowadzeniu auta do stanu zgodnego z przepisami). 

Inne zasady dotyczą szyb bocznych (od tyłu) oraz tylnej – je można przyciemniać do woli.