Problem niewłaściwej ochrony drzew na terenach budów w Toruniu

Od dawna podkreślamy, że podczas prowadzenia prac budowlanych, drzewa znajdujące się na placach budowy powinny być odpowiednio chronione. Należy unikać obcinania ich korzeni i gałęzi. Te zasady wydają się oczywiste, jednak wciąż nie są przestrzegane na terenie Torunia. Przez lata zauważaliśmy, że duża wartość przypisana miejskim drzewom nie przekłada się na należytą troskę o ich zachowanie, zwłaszcza gdy zostają one uszkodzone podczas prac ziemnych. W takich przypadkach drzewa ulegają zniszczeniu, początkowo gubiąc gałęzie, aż w końcu upadają pod wpływem silniejszego wiatru. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak poważne konsekwencje może to mieć.

W naszych próbach ostrzeżenia i apelowania do władz miasta o zmianę podejścia korzystaliśmy z pomocy różnych specjalistów. Na przykład w 2019 roku, podczas przebudowy placu Rapackiego, rozmawialiśmy o ochronie drzew w trakcie tego typu inwestycji z dr inż. Marzeną Suchocką. Jest ona wykładowcą w Katedrze Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a także przewodniczącą Sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Pani doktor Suchocka uchodzi za jednego z najbardziej uznanych autorytetów w dziedzinie ochrony drzew w Polsce.

Podczas rozmowy z panią doktor zapytaliśmy między innymi o kwestię niszczenia korzeni drzew na placach budowy. Jej ekspertyza stanowi cenne źródło wiedzy i potwierdza słuszność naszych apeli o odpowiednie zabezpieczanie drzew podczas prac budowlanych oraz zmianę postrzegania tego problemu przez władze miasta Torunia.