Polski żołnierz z Torunia pierwszym absolwentem elitarnego kursu dowódców JAVELIN

Reprezentant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia ma zaszczyt być pierwszym polskim żołnierzem, któremu udało się pomyślnie ukończyć prestiżowy kurs dowódców plutonu JAVELIN. Ten elitarny program szkoleniowy został zrealizowany na brytyjskim terytorium, w specjalistycznej jednostce antypancernej, a jego trwanie przeciągało się przez trzy miesiące, od września do listopada.

Kurs o nazwie Javelin Platoon Commanders jest organizowany dwukrotnie w ciągu roku i charakteryzuje się niezwykle restrykcyjnym procesem selekcji. Jak informuje porucznik Krzysztof Wójcik, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu, jedynie niewielka liczba żołnierzy o wyjątkowo wysokim poziomie wiedzy i kondycji fizycznej otrzymuje zaproszenie do udziału w tym wybitnie prestiżowym programie szkoleniowym.

Javelin Platoon Commanders Course składa się z dwóch etapów. Pierwsza część to intensywne szkolenie obejmujące dowodzenie i taktykę zastosowania rakiet przeciwpancernych typu JAVELIN. Drugi etap to praktyczne ćwiczenia bojowe, podczas których uczestnicy kursu muszą poradzić sobie z trudami długodystansowych marszów pod obciążeniem przekraczającym 40 kilogramów, jak wyjaśnia porucznik Wójcik.

Uczestnictwo w trzymiesięcznym kursie było nie tylko intensywnym testem sprawności fizycznej, ale również próbą charakteru dla każdego z uczestników. Szkolenie odbywało się na terenie brytyjskiej jednostki Combined Arms Manoeuvre School Anti-Tank Division zlokalizowanej w Warminster.