PODŁOGA DREWNIANA W „JODEŁKĘ”

Aby nadać wnętrzom swoich domów, apartamentów lub biur odpowiedniego klimatu i urządzić je w wymarzonym stylu niezbędne jest dobranie odpowiedniej podłogi. Podłoga jest bardzo eksponowaną i gabarytowo dużą powierzchnią, której trudno nie zauważyć w każdym pomieszczeniu – to nie jest dodatek dekoracyjny, ale podstawa, punkt wyjścia do zarządzania wystrojem wnętrza jako całością.

Dzisiaj bardzo modnym, często proponowanym przez projektantów wnętrz rozwiązaniem, które dodaje projektowi szyku i elegancji jest podłoga drewniana układana we wzór „jodełki” – klasycznej lub francuskiej. Oczywiście nie chodzi tutaj o podłogę drewnianą wykonaną z drewna jodły, ale o podłogę – na przykład – dębową z elementów, które po ułożeniu przypominają wzór „choinki”, czyli popularnej jodełki.

    Jaka jodełka, gdzie i dlaczego…?

„Jodełka” klasyczna „Herringbone” jest składana z prostokątnych elementów o proporcjach boków 1:5-1:7. Elementy układane na pióro-wpust lub na „klik”, w przypadku podłóg winylowych i laminowanych, muszą składać się z elementów prawych i lewych po pięćdziesiąt procent w partii. Elementy prawe stanowią odbicie lustrzane elementów lewych. Układa się je łącząc krótki bok elementu prawego z krótkim bokiem elementu lewego, a długi bok lewego z długim bokiem lewego – analogicznie z elementami prawymi. Uzyskuje się w ten sposób połączone rzędy elementów lewych i prawych, których usłojenie jest ustawione względem światła w odwrotnym kierunku. Ten aspekt „gry” drewna ze światłem pozwala uzyskać podłodze drewnianej spektakularnego efektu, który wpływa na ogólną kompozycję wnętrza w bardzo znaczący i pozytywny sposób.

„Jodełka” francuska „Chevron” różni się od klasycznej tym, że narożniki elementów są przycinane pod kątem około 45 stopni. Połączenie krótkich boków (również lewych z prawymi) tworzy wówczas prostą linię. Na całości powierzchni podłoga składa się również w pasma drewnianych elementów, a „gra” drewna ze światłem jest jeszcze bardziej widoczna i efektowna. Nazwa „jodełka francuska” wzięła się oczywiście z historii. Otóż we wnętrzach francuskich pałaców i dworów tego typu szlachetne i wizjonerskie rozwiązania stosowano już w XVI wieku. Odmianą ekskluzywnego wzoru „jodełki” francuskiej jest „jodełka” węgierska, gdzie boki elementów są zacinane pod kątem 60 stopni. Nazwę i w tym przypadku należy powiązać z historią i geografią.

   Popularność układania podłóg w „jodełkę” po latach niebytu powróciła w świetle reflektorów, a wszystko dzięki rozwojowi architektury wnętrz jako osobnego kierunku uniwersyteckiego. Grono utalentowanych projektantów tworzyło nowe rozwiązania, a grono nie mniej utalentowanych projektantów powróciło do rozwiązań sprzed wieków znajdując dla nich miejsce we wnętrzach nie tylko pałaców i dworków.

Aby pomysł z zamówieniem podłogi we wzorze „jodełki” wypalił, konieczna wydaje się choćby konsultacja z projektantem wnętrz, gdyż to rozwiązanie nie jest uniwersalne i są koncepcje wystroju, z którymi nie do końca się komponuje.

Rodzaj wnętrza, gdzie można zastosować „jodełkę” klasyczną lub francuską jest bardzo szeroki. Oczywiście wszelkiego typu wnętrza mieszkalne wchodzą tutaj w grę (mieszkania, apartamenty, domy, rezydencje, hotele…), powierzchnie komercyjne, a w szczególności ich reprezentatywne części. Również jedna z najpopularniejszych sieciówek sprzedających w naszym kraju obuwie ma w standardzie wykończenia swoich salonów sporą część powierzchni pokrytą podłogą dębową układaną we wzór „jodełki” francuskiej.

A koszty?

Cena samych elementów „jodełki” klasycznej nie jest wyższa od standardowych desek podłogowych, które można zamontować jedynie w prosty wzór „okrętowy” lub prostu regularny. „Jodełka” francuska jest jedna droższa. Po pierwsze z powodu, że boki są zacinane pod kątem 45 stopni co wymusza miększy odpad surowca przy produkcji, a po drugie z powodu, że jest to bardzo ekskluzywne rozwiązanie – na dziś wyżej w hierarchii ekskluzywności są tylko kasetony pałacowe.

Sama usługa montażu „jodełek” jest wyższa niż wzorów prostych z uwagi na czasochłonność pracy przy układaniu takich podłóg.

   Dziękujemy bardzo, że zechcieli Państwo zapoznać się z naszym materiałem i życzymy Państwu trafnych wyborów, wielu pozytywnych wrażeń związanych z urządzaniem wnętrz pamiętając, że… PODŁOGA TO PODSTAWA. Zapraszamy na naszą stronę https://interno-torun.pl/