Nowy pociąg na trasie Toruń Główny – Czernikowo dzięki współpracy samorządu województwa i lokalnych gmin

Jest to efekt porozumienia uzgodnionego między władzami samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, miastem Toruń oraz gminami powiatu toruńskiego. Wspólnie postanowili oni dołożyć się do finansowania dodatkowego kursu pociągu na linii Toruń Główny – Czernikowo.

Uroczysty, inauguracyjny przejazd odbył się rano 11 grudnia 2023 roku. Pociąg opuścił stację początkową Toruń Główny o godzinie 7:12 zgodnie z planem, a około 40 minut później dotarł do Czernikowa. Następnie, o godzinie 7:59 (tego dnia wyjątkowo odjazd odbył się cztery minuty po planowanym czasie) pociąg wyruszył w drogę powrotną. Według rozkładu jazdy, przyjazd do Torunia przewidziany jest na godzinę 8:38.

W inauguracyjnym przejeździe wzięli udział Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski – prezydent Torunia oraz Marek Olszewski i Michał Ramlau reprezentujący powiat toruński. Obecni byli również wójtowie gmin Lubicz, Czernikowo i Obrowo – odpowiednio Marek Nicewicz, Tomasz Krasicki oraz Andrzej Wieczyński wraz ze swoją zastępczynią Joanną Zielińską. W uroczystości uczestniczyła także Aneta Jędrzejewska z zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Prezydent Torunia, Michał Zaleski, podkreślił potrzebę tego typu inicjatyw: „Współpraca na poziomie samorządów gmin, powiatu, miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego przyczynia się do poprawy komunikacji pomiędzy miejscowościami położonymi na trasie Toruń – Czernikowo. Dodatkowy pociąg, który od dziś będzie kursował na co dzień, umożliwi mieszkańcom okolicznych gmin łatwiejsze dotarcie do szkół i miejsc pracy w Toruniu.”

Planuje się, że 40% rocznych kosztów utrzymania dodatkowego pociągu pokryje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe 60% zostanie rozdzielone między powiat toruński, miasto Toruń oraz gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo.