Mieszkańcy zaniepokojenie nocnym lotem samolotu

W nocy z poniedziałku na wtorek  nad naszym miastem krążył samolot Cessna 402B Businessliner. Samolot krążył przez około trzy godziny. Już po kilkunastu minutach od startu, zaniepokojeni mieszkańcy zaczęli zadawać pytania, dlaczego samolot krąży nad ich blokiem. Informacje o tym zdarzeniu dotarły także do naszej redakcji.

Badania stanu technicznego sieci ciepłowicznbej

Okazuje się, że samolot przeprowadzał badanie stanu technicznego sieci ciepłowniczej w Toruniu metodą termowizji lotniczej. Zdjęcia z kamery termowizyjnej wysokiej rozdzielczości wykonane z samolotu pozwolą na ocenę szczelności. Dodatkowo przeprowadzą analizę potencjalnych uszkodzeń ciepłociągów, gdyż pokazują one bardzo dokładnie miejsca nieszczelności oraz uszkodzenia izolacji termicznej ciepłociągów. Samolot krążył nad miastem na wysokości około 600-700 metrów nad poziomem morza, a wykonawca badania działał na zlecenie PGE Toruń i posiadał wszelkie zgody na wykonanie takiej operacji. PGE Toruń przeprowadziła badanie termowizyjne, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i poprawę jakości usług ciepłowniczych. Przepraszamy mieszkańców za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzonego badania.

Jedna z metod termowizji

Julita Karpińska z PGE Toruń tłumaczy, że metoda termowizji lotniczej polega na wykonaniu termografii ciepłowniczej z samolotu wyposażonego w kamerę termowizyjną. Kamera wykonuje serię zdjęć w podczerwieni całej 270-kilometrowej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu można ocenić jej szczelność i dokonać analizy oraz wymiany potencjalnych uszkodzeń ciepłociągów.