Kwestia publicznych toalet w Toruniu: rzadkość, niefunkcjonalność i brak czystości

Rzadko zastanawiamy się nad dostępnością i stanem publicznych toalet, dopóki nie staniemy przed nagłą koniecznością ich skorzystania. W kontekście Torunia, sprawa ta jest dość problematyczna, gdyż dostępne publiczne ubikacje są nieliczne – czy można liczyć na poprawę tej sytuacji?

Na szczęście dla tych, którzy znajdują się na terenie Starówki, dostęp do publicznego WC jest stosunkowo łatwy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów jest toaleta na Rynku Nowomiejskim. Korzystanie z niej kosztuje 3 złote, a płatność kartą nie jest możliwa. Niemniej jednak, standardy czystości tego miejsca pozostawiają wiele do życzenia.

Jeden z użytkowników internetu opisuje swoje negatywne doświadczenia: „To jak w strasznym filmie. Oczekujesz minimum komfortu, ale go tu nie ma. Brakuje podstawowych norm sanitarnych. Pleśń pokrywa ramy okien”.

Na szczęście, toaleta na Przedzamczu prezentuje się znacznie lepiej, chociaż brakuje w niej przewijaka dla dzieci mimo przygotowanego do tego pomieszczenia. Wysoko oceniana jest także toaleta podziemna na Rynku Staromiejskim.

Podczas zwiedzania Starówki można skorzystać również z toalet w restauracjach. Niestety, część z nich jest dostępna tylko dla klientów lokalu. Poza Zespołem Staromiejskim sytuacja wygląda jeszcze gorzej – toalety przy pl. Rapackiego, za kasami biletowymi MZK, są nieczynne. Dwa punkty sanitarno-higieniczne znajdują się w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, ale i tam bywa problem z czystością. Lewobrzeże miasta dysponuje jedynie czterema publicznymi szaletami. Jeden z nich mieści się na Dworcu Głównym PKP i korzystanie z niego kosztuje 4 złote. Podsumowując, w całym mieście funkcjonuje 18 publicznych toalet rozmieszczonych w 15 różnych lokalizacjach.