Kolejne próby oszustw metodą na policjanta

Policja ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzenia pieniędzy przez oszustów, którzy działają metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Choć coraz więcej osób wie o tych sposobach przestępców, to niestety wciąż udaje im się wyłudzać pieniądze.

Cierpią starsi ludzie

Przykładem takiej sytuacji jest historia 82-letniej torunianki, która w marcu 2023 roku straciła ponad 10 tysięcy złotych oraz kosztowną biżuterię. Oszuści skontaktowali się z nią przez telefon stacjonarny, podając się za policjanta i informując o rzekomej akcji funkcjonariuszy. Przekonali kobietę, aby pozostawiła swoje oszczędności i biżuterię przed własnym domem, twierdząc, że potrzebują jej pomocy w ujęciu sprawców oszustwa. Teraz policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie i starają się ustalić sprawców przestępstwa.

Jak działają przestępcy?

Metoda działania oszustów jest zawsze bardzo podobna – najczęściej wyszukują adresy i numery telefonów w książce telefonicznej i nawiązują kontakt. Często podają się za policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, a nawet dawno niewidzianych krewnych, co kończy się zazwyczaj utratą oszczędności życia.