Festiwal Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu zgromadził tłumy uczestników

W niedzielnym festiwalu biegowym, który odbył się w Toruniu i upamiętniał 21. edycję Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów, brało udział kilka tysięcy osób. Uczestnicy wyróżniali się swoimi czerwonymi czapkami mikołajkowymi i koszulkami tej samej barwy, które nosili podczas półmaratonu, a także biegów na dystansie 5 i 10 kilometrów. Ten sportowy spektakl był również połączony z działaniami charytatywnymi.

Głównym celem tego masowego wydarzenia sportowego, które przyciągnęło tłumy mieszkańców Torunia i gości z innych regionów, było podkreślenie tradycji związanych ze świętem Mikołaja. Wśród startujących znalazła się między innymi Wanda Panfil, mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku, ale to przede wszystkim tysiące biegaczy-amatorów różnych grup wiekowych stanowiły trzon uczestników.

Początek festiwalu biegowego umiejscowiono na Rynku Staromiejskim, tuż obok pomnika wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Stamtąd biegacze ruszyli na trasę prowadzącą przez ulice Toruńskiej Starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie skierowali się w stronę Bydgoskiego i Chełmińskiego Przedmieścia, zanim dotarli do lasów Barbarki. Trasa biegu obejmowała także okrążenie lotniska, a finałowy odcinek wyznaczono na stadionie miejskim przy ul. Bema.