Emocjonalne pożegnanie toruńskiego kapitana – Zbigniewa Karolewskiego

Niestety, wieść o śmierci Zbigniewa Karolewskiego, zasłużonego kapitana i marynarza z Torunia, przyszła do nas 1 czerwca. W wieku 70 lat zakończył on swoją trudną walkę z chorobą. Był znany jako długoletni kapitan statku „Katarzynka”.

Jego pogrzeb odbył się 5 czerwca. Ostateczny spoczynek Zbigniew Karolewski znalazł na cmentarzu św. Jerzego, położonym w Toruniu. Kilka godzin po ceremonii pogrzebowej, symboliczne pożegnanie zmarłego kapitana miało miejsce na Wiśle.

Dokładnie o godzinie 17:00, kilka łodzi oddało hołd kapitanowi, wypływając z brzegu. W skład konwoju wchodziły różne jednostki, takie jak pasażerski statek „Wanda”, drewniane łodzie flisackie, muzyczna tratwa i Nasuta Copernicus. Czoło konduktu stanowiła Katarzynka II – statek, którym Zbigniew Karolewski przez 14 lat przewoził mieszkańców i turystów przez Wisłę.

Podczas tej niezwykłej uroczystości, łodzie na chwilę zatrzymały się. W takt dźwięków syren, wieniec został wrzucony do rzeki, jako ostatnie pożegnanie legendarnego kapitana.