Astronomiczne doświadczenia i edukacja podczas pikniku w Toruniu

Centrum Edukacji Astronomicznej, nowo utworzona instytucja mająca za zadanie koordynować działania astrobaz na terenie całego regionu i jeszcze intensywniej promować wiedzę o kosmosie, zorganizowało piknik w Toruniu. Wydarzenie te oferowało uczestnikom szereg atrakcji – od pokazów astronomicznych, przez kolorowe eksperymenty, po możliwość odsłuchania dźwięków emitowanych przez Słońce.

Widzowie mogli uczestniczyć w ekscytującej podróży poprzez kosmiczne przestrzenie. Pokazy obejmowały nie tylko bliskie obserwacje Księżyca, ale również innych planet i gwiazd, co było prawdziwą gratką dla miłośników astronomii.

Dodatkowo, obecni mieli niepowtarzalną możliwość nie tylko obserwowania Słońca, ale również słuchania go. Było to możliwe dzięki prototypowi radioteleskopu przeznaczonego do użytku szkolnego.

„Można wręcz zobaczyć lub mieć szczęście do detekcji silnego wybuchu, czy rozbłysku na Słońcu. Występują one dość często” – komentuje profesor Andrzej Kus, emerytowany naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu.

Zaś entuzjaści gwiezdnych podróży mieli szansę na własną rękę skonstruować rakietę, a następnie odpalić ją w powietrze, co było niewątpliwie jednym z największych punktów programu pikniku.