Znaczące postępy w rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia stały się widoczne dzięki powstaniu nowych, unikatowych budynków o nowoczesnej architekturze. Wnętrza tych obiektów zostały przystosowane do prowadzenia badań naukowych oraz dydaktyki na najwyższym poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin o dużym stopniu innowacyjności. Prezydent miasta Torunia, Paweł Gulewski, podkreśla jak ważne jest dla rozwoju miasta posiadanie tak zaawansowanej infrastruktury naukowej.
Bud-Eko to firma, która na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wybudowała Centrum Nauk Technicznych na terenie kampusu uniwersyteckiego, znajdującego się przy ulicach Okrężnej i Wileńskiej. Projekt budynków został opracowany przez biuro TBi Architekci, a rezultatem ich pracy jest pawilon naukowo-edukacyjny o całkowitej powierzchni 2,2 tys. m2 oraz magazynowo-warsztatowy budynek o powierzchni 0,9 tys. m2. Koszt całej inwestycji wynosi 22 mln zł.
Centrum Nauk Technicznych jest częścią Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK o charakterze dydaktyczno-naukowym. Jego celem jest rozwijanie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika nauk inżynieryjno-technicznych i dążenie do osiągnięcia w nich wysokiego poziomu naukowego.
Uroczystość otwarcia Centrum odbyła się 29 maja 2024 r. Wśród gości obecnych na tym wydarzeniu znaleźli się m.in. prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych uczelni. Prof. Mrówczyńska wyraziła swoje przekonanie o tym, że ta inwestycja będzie dobrze wykorzystana przez pracowników i studentów UMK, którzy będą mieli do dyspozycji własne laboratoria.
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, podkreślił jak ważne dla konkurencyjności przedsiębiorstw i satysfakcjonującego funkcjonowania rynku pracy są kierunki naukowe, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności, a takie właśnie kierunki będą rozwijane w Centrum Nauk Technicznych UMK.