Park na Bydgoskim Przedmieściu ostatnio nabrał barw, a to za sprawą studentów malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Schody prowadzące do motku nad Martówką zostały pomalowane przez nich na tęczowo. Kompozycja, chociaż może wydawać się tylko niecodzienną ozdobą, ma jednak głębszy sens.
Autorzy projektu
Za kompozycję odpowiedzialni są studenci II roku Malarstwa w Architekturze z Pracowni Malarstwa Ściennego. Autorem projektu jest Monika Iwicka, pozostałymi wykonawcami są Natalia Chudzińska, Karolina Marcinkowska, Marta Uszok, Michał Palusiński, Marcella Olszewska. Opiekunem projektu jest dr hab. prof. UMK Iwona Szpak-Pawłowska.
Metafizyczny świat kolorów
Jak wyjaśniają artyści, kompozycja abstrakcyjna barwa nawiązuje do pejzażu. Przestrzeń u dołu, wypełniona ciepłymi odcieniami brązu i ugru nawiązuje do ziemi, natomiast u góry możemy obserwować chłodne walory błękitu. W metafizyczny świat przenoszą nas dwa półokręgi wytyczone linia mozaiki. Świat ten mówi o dualizmie natury ludzkiej, na który składa się duchowość oraz racjonalność. Zamknięty okrąg to nieskończoność.
Z dołu widać więcej
Stojąc na szczycie schodów, nie dostrzeżemy zmian, kolory są niewidoczne. Jednak, gdy zejdziemy na dół i spojrzymy na schody, ujrzymy tę niecodzienną i nietuzinkową kompozycję toruńskich artystów. Z pewnością jest to niecodzienne dzieło sztuki, które zostało wplecione w naszą szarą rzeczywistość. Nie mniej to ciekawa forma wyrazu oraz ubarwienia, podniszczonych, betonowych schodów. Schody zostały pomalowane za pomocą środków malarskich oraz mozaiki.
Barwy mają moc
Przebywanie w barwnych i kolorowych otoczeniach pozytywnie wpływa na samopoczucie. W połączeniu z pięknymi okolicznościami przyrody ciężko o lepsze otoczenie do odpoczynku oraz relaksu. I chociaż zdania na temat walorów artystycznych dzieła, mogą być podzielone. To z pewnością przykuwają uwagę i pobudzają wyobraźnię spacerowiczów.