5 powodów, dla których warto zamieszkać w Toruniu. Gdzie szukać mieszkania?

Toruń – miasto pierników i Mikołaja Kopernika. I choć kojarzone jest głównie ze słodkim przysmakiem i postacią wielkiego astronoma, to do zaoferowania ma znacznie więcej. To przede wszystkim jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego z wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowiecznym zespołem miejskim. Co jeszcze znajdziemy w Toruniu? Czy warto zamieszkać w tym mieście? Gdzie szukać wymarzonego lokum? 

Toruń jest jednym z najważniejszych kulturowo-turystycznych ośrodków w Polsce, a jego mieszkańcy przyznają, że żyje im się dobrze i czują się szczęśliwi. Mimo swojej niewątpliwej turystycznej i akademickiej popularności – wyróżnia się niespiesznym tempem życia oraz brakiem zgiełku charakterystycznego dla większych aglomeracji. Dlaczego warto zamieszkać w Toruniu? 

Miasto zabytków 

Nadwiślańskie położenie miasta od początku wpływało na jego gospodarczy rozwój. Toruń był członkiem Związku Miast Hanzeatyckich. W przeszłości, o bogactwie miasta świadczyły jego mury, ratusze, kamienice, czy liczne świątynie. Dziś, spacerując po toruńskiej starówce, dalej możemy oglądać te dowody. Co prawda próby czasu nie przetrwały wszystkie elementy architektury, jednak to, co zostało i tak jest zachwycające. Rynek Staromiejski jest chętnie odwiedzany przez turystów, dzięki klimatycznym labiryntom wąskich i krętych uliczek. Zabytkowy średniowieczny zespół miejski jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie. Warto odwiedzić miejskie muzea czy planetarium. Miłośników fortyfikacji ucieszą zamki, oryginalne ceglane bramy i mury miejskie. 

Miasto kultury i nauki 

Popularność miastu z pewnością przynoszą także liczne, największe w regionie, uczelnie wyższe. Znajdziemy tu m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższą Szkołę Bankową czy Toruńską Szkołę Wyższą. Wielu młodych ludzi z całej Polski przyjeżdża tutaj rozpocząć swoje studenckie życie. Blisko 20% populacji miasta stanowią osoby w wieku 25-34 lata, co przekłada się na bogatą ofertę rozrywkową i kulturalną w mieście. Każdego roku odbywają się tu liczne festiwale. Zwiedzić można Centrum Sztuki Współczesnej, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, toruńskie muzea i teatry czy Planetarium. 

Miasto inwestycji 

Toruń jest doskonałym miejscem dla biznesu, przez ostatnie lata zrobiono wiele, by do zamieszkania czy inwestowania w tym mieście zachęcało nie tylko malownicze centrum. Dużo dobrego przynoszą z pewnością trzy bezpośrednie połączenia z autostradą, dogodna komunikacja miejska oraz system komunikacji metropolitalnej. Szanse na rozwój stwarza również Toruński Park Technologiczny, Podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz bliskie sąsiedztwo podstrefy w Łysomicach, liczne inkubatory przedsiębiorczości i Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. 

Miasto zieleni 

Ciekawostką może być fakt, że parki i lasy znajdujące się w obrębie Torunia zajmują około 30% jego powierzchni, co stanowi jeden z najwyższych odsetek w Polsce. Miasto prawie ze wszystkich stron otoczone jest przez obszary leśne stanowiące tereny rekreacyjne – Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska oraz trzy rezerwaty: rezerwat leśny Las Piwnicki, Rezerwat na rzece Drwęcy oraz unikatowo położony w centrum miasta rezerwat leśny Kępa Bazarowa, na wiślanej wyspie, naprzeciwko Zespołu Staromiejskiego. Parki zajmują niecałe 3% powierzchni miasta, tj. 346,7 ha. Najpopularniejszymi terenami zielonymi są: Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, Park na Bielawach, Ogród Zoobotaniczny czy Park na Jarze. 

Miasto rozwijających się dzielnic 

To, że warto zamieszkać w Toruniu jest już chyba jasne. Teraz pozostaje pytanie gdzie? Deweloperzy dostrzegają potencjał miasta i z chęcią inwestują tu w nowe mieszkania deweloperskie. Toruń posiada kilka dzielnic, które szczególnie upodobali sobie inwestorzy, np. Jar – rozległy teren po jednostce Armii Radzieckiej, której ta część miasta zawdzięcza swoją nazwę. Dzielnica Jar jest zaplanowana od podstaw, z dostępnością bogatej infrastruktury, bliskością atrakcyjnych terenów rekreacyjnych, jak nowy Park na Jarze ze stawem, miejscami do plażowania, zabaw i obiektami sportowymi. 

Murapol Osiedle Smart to nowoczesna inwestycja realizowana właśnie w tym miejscu. Sąsiedztwo sosnowego lasu i nowo powstałego Parku na Jarze będzie sprzyjało aktywnościom na świeżym powietrzu. Lokalizacja zapewnia również szybki i wygodny dojazd do centrum miasta. Na terenie osiedla powstanie też stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz stojaki rowerowe. Murapol Osiedle Smart to atrakcyjna oferta dla inwestorów szukających możliwości ulokowania kapitału. 

Jeśli planujemy kupno lokalu na stałe, lepiej jest zainwestować w produkt z rynku pierwotnego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że otrzymujemy nowe bardziej oszczędne mieszkanie, które możemy urządzić sami, a budynek objęty jest 5-letnią rękojmią dewelopera. Naszą inwestycję Murapol Osiedle Smart wyróżnia kameralna, kaskadowa zabudowa z nowoczesnymi lokalami w standardzie z pakietem antysmogowym oraz instalacją w każdym mieszkaniu do automatyki mieszkaniowej, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo jej mieszkańcom, jak i przekładają się na oszczędności. – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.