zamek-torun

Zabytki Torunia: Ruiny zamku krzyżackiego

Toruń – miasto przepysznych pierników – to bardzo atrakcyjne miejsce na urlop z całą rodziną. Jest tutaj cała masa wspaniałych zabytków i współczesnych rozrywek, dzięki czemu nie będą się nudzić ani najstarsi, ani najmłodsi turyści. Jedną z najbardziej okazałych atrakcji zabytkowych Torunia są ruiny zamku krzyżackiego, który niegdyś należał do jednego z najsłynniejszych zakonów w historii.

Zamek krzyżacki w Toruniu, a raczej ruiny zamku krzyżackiego datowane są na połowę XIII stulecia. Musimy tutaj dodać, że zamek toruński był jednym z najstarszych zamków wzniesionych przez Krzyżaków. I być może obiekt nie jest tak imponujący jak zamek krzyżacki w Malborku. Niemniej jednak w dalszym ciągu wywiera ogromne wrażenie i stanowi bardzo cenną pamiątkę zamierzchłej historii Polski.

Główna baza krzyżacka w wojnie z Prusami

Toruński zamek ma charakterystyczny kształt podkowy i w przeszłości pełnił rolę głównej bazy krzyżackiej podczas wojny z Prusami. Zamek świetnie prosperował aż do połowy XV wieku, a więc do czasu, gdy został oblężony, a jego obrońcy w końcu się poddali. Po zdobyciu zamku zdecydowano, że budowla zostanie rozebrana, aby nie stwarzać Krzyżakom żadnych okazji do odzyskania zamczyska.

Należy zaznaczyć, że przez długie lata ten obszar zamkowy na Starym Mieście był ignorowany, z racji czego nie cieszył się zbyt zachwycającą estetyką. Wszystko zmieniło się w drugiej połowie XX stulecia, gdy wystartowano z pracami renowacyjnymi. Teren zamkowy został odrestaurowany, a następnie udostępniony do zwiedzania turystom.

Prawda jest taka, że nawet pomimo renowacji zamek to w większości ruina. Niemniej jednak wciąż stanowi bardzo interesujące miejsce do odwiedzin dla każdego – a przede wszystkim dla fanów Zakonu Krzyżackiego i pasjonatów historii Torunia.

Wycieczka do Torunia może zafundować nam wiele przyjemności i niezapomnianych wrażeń. Dlatego, będąc w mieście, warto pamiętać o jego najlepszych atrakcjach. Tutaj znajdziesz listę najciekawszych miejsc w Toruniu.