tuba-dei-torun

W południe zabrzmiał dzwon toruńskiej katedry jako symbol jedności Polski z Ukrainą

W samo południe w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu zabrzmiał słynny dzwon Tuba Dei, którego doniosłe dźwięki symbolizują solidarność naszego kraju z Ukrainą i jej walką o niepodległość. Przypomnijmy, że 24 lutego wojska Federacji Rosyjskiej najechały ziemie ukraińskie, rozpoczynając agresywne działania wojenne.

Tuba Dei rozbrzmiewa na ulicach Torunia już od kilkuset lat, za każdym razem informując mieszkańców o wyjątkowej sytuacji lub bardzo ważnym wydarzeniu. Dźwięki dzwonu można zazwyczaj usłyszeć w poranek wielkanocny, gdy celebrowane jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Jak podaje Diecezja Toruńska, z racji tego, że bicie dzwonu symbolizuje ważne wydarzenia, zdecydowano się na jego uruchomienie, aby wyrazić gest solidarności i wsparcie dla pochłoniętej wojną Ukrainy.

Tuba Dei rozbrzmiewa w Toruniu od ponad pięciu stuleci

Tuba Dei to największy dzwon gotycki w Polsce. Kolos liczy 2,2 metra wysokości i waży 7,5 tony, włącznie z koroną. Dzwon zabrzmiał po raz pierwszy w 1500 roku, o 20 lat wyprzedzając swojego krewniaka – dzwon Zygmunta z Katedry Wawelskiej w Krakowie.

Tuba Dei to przepiękny kawał historii, wykonany z największą dbałością o szczegóły. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków nie tylko Torunia, ale i całej Polski.

Jedne z najpiękniejszych dzwonów można też zobaczyć na wieży dzwonów w Szczecinie.