Transformacja przestrzeni miejskiej: Toruń zamienia beton na zieleń

Od dawna dominujące pejzaże miejskie zdominowane przez beton i kostkę brukową zaczynają ulegać zmianom w jednym z polskich miast. W Toruniu, władze miasta postanowiły przeciwdziałać temu trendowi i wprowadzić więcej zieleni tam, gdzie jest to możliwe, zastępując przy tym nadmiar kostki brukowej.

Począwszy od 2022 roku, władze Torunia podjęły szereg działań mających na celu wprowadzenie więcej zieleni w miejsca dotychczas pokryte kostką brukową. Jest to wynikiem synergii pomiędzy Wydziałem Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia a Miejskim Zarządem Dróg. Prace polegają na usuwaniu betonu oraz twardej podbudowy, które są następnie zastępowane żyzną glebą, tworzącą idealne środowisko dla roślinności. Te ekologiczne zmiany wprowadzane są głównie wzdłuż chodników oraz w pobliżu przystanków transportu publicznego.

Dotychczas, w przestrzeni miejskiej Torunia posadzono już ponad pół tysiąca krzewów, pokrywając łączną powierzchnię 200 metrów kwadratowych. Rośliny zastąpiły kostkę brukową m.in. na ulicach Kraszewskiego, Konopnickiej, Gagarina Sobieskiego i Sienkiewicza. Zieleń pojawiła się również wokół przystanków autobusowych na ulicy Kraszewskiego.

Ale to nie koniec ekologicznych zmian w Toruniu. Miasto planuje dalsze prace – jeszcze w tym roku zamierza zastąpić zielenią kolejne 900 metrów kwadratowych kostki brukowej, tym razem na pasie rozdzielającym jezdnie na ulicy Bema.