Toruń planuje rozbudowę floty autobusów elektrycznych poprzez ogłoszenie nowego przetargu

W związku ze zmierzającą ekologizacją transportu miejskiego, Toruń, który jest znany z inwestycji w tego typu inicjatywy od kilku lat, ogłosił niedawno przetarg na dostawę 10 kolejnych autobusów elektrycznych. Ponadto, przewidziana jest opcja rozszerzenia zakupu o dodatkowe 30 pojazdów tego typu.

Obecnie w posiadaniu Miejskiego Zakładu Komunikacji znajduje się 10 autobusów napędzanych energią elektryczną. Do ich ładowania wykorzystywane są pięć stacyjnych ładowarek, które umiejscowione są w zajezdni autobusowej przy ulicy Legionów. Trzy dodatkowe ładowarki pantografowe, służące do szybkiego ładowania autobusów, są rozmieszczone na trzech różnych pętlach: przy placu Świętej Katarzyny, Uniwersytecie, a także w Rubinkowie II.

Na tory toruńskiego transportu publicznego wyjeżdża również 15 autobusów hybrydowych. W planach jest jednak kolejne powiększenie tej floty – cztery nowe hybrydy mają trafić na toruńskie ulice już w przyszłym roku. Źródłem finansowania zakupu nowych hybrydowych pojazdów są środki z budżetu miasta. Ogłoszenie przetargu na dostawę tych pojazdów miało miejsce zaledwie kilkanaście dni temu.