Zgodnie z danymi z początku 2025 roku, liczba niewypełnionych stanowisk w policji w województwie Kujawsko-Pomorskim wynosiła 386, co stanowiło 7,3% całkowitego zatrudnienia. Szczególnie duże luki kadrowe występowały w komendach w Bydgoszczy oraz Nakle nad Notecią, gdzie wskaźniki wakatów dochodziły do odpowiednio 18% i 17%. W kontekście tych statystyk naturalnie nasuwa się pytanie o sytuację w Toruniu oraz pozostałych powiatach regionu. Zwraca się również uwagę na kwestię wynagrodzeń funkcjonariuszy i ich wpływ na popularność wyboru tej ścieżki kariery.
Konkretyzując informacje, dane pochodzące z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy na początek 2025 roku nie napawają optymizmem. Zgodnie z nimi sytuacja dotycząca niewypełnionych stanowisk jest podobna do tej obserwowanej w innych regionach kraju, a nawet gorsza w niektórych przypadkach.
Dokładne analizy pokazały, że spośród 4920 zatrudnionych wówczas w policji funkcjonariuszy, 4880 to mężczyźni (co stanowiło 83% ogółu) a 832 kobiety (czyli 17%).
Zgodnie z danymi, największą lukę kadrową odnotowano w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Na początku stycznia brakowało tam aż 188 policjantów, co oznaczało, że wskaźnik wakatów wynosił tam 18,3%.
Podobnie niepokojąca sytuacja panowała także w Nakle nad Notecią. W tamtejszej komendzie brakowało 29 funkcjonariuszy, co stanowiło 17,1% wskaźnika wakatów.
Nieco lepiej, choć nadal niezadowalająco, sytuacja prezentowała się w Komendzie Wojewódzkiej Policji/Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Bydgoszczy. Tam brakowało 62 funkcjonariuszy, co przełożyło się na ponad 9-procentowy wskaźnik wakatów.