Polskie zamki – Radzyń Chełmiński

Radzyń Chełmiński to miejscowość atrakcyjna i dla miłośników historii, i dla tych, których fascynuje krzyżacka architektura. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej części kraju? Dumą tego miejsca jest ciekawy zabytek, zachowany w formie trwałej ruiny.

O zamku w Radzyniu Chełmińskim

To zamek krzyżacki, wzniesiony na przełomie XIII i XIV stulecia. Budowla ta powstała na szczycie sztucznego wzniesienia, dzięki czemu mogła się sprawdzać jako obiekt obronny. Całe założenie składało się z czterech skrzydeł, dziedzińca, ośmiobocznej wieży oraz z czterech, znacznie mniejszych, wież kwadratowych. Do dziś ich pozostałości są doskonale widoczne. Zamek ten przez lata sprawdzał się jako siedziba komtura, a w jego murach można było znaleźć takie pomieszczenia, jak kaplica, kapitularz czy refektarz. Całe założenie otoczone było potężnymi murami obronnymi oraz głęboką fosą, której pozostałości są tu widoczne do dziś.

Szukasz nietypowych atrakcji turystycznych na terenie Torunia? Warto odwiedzić Kępę Bazarową w Toruniu!

W 1466 roku, po II pokoju toruńskim, Radzyń Chełmiński znalazł się w rękach polskich. W ten sposób dawna siedziba komtura stała się miejscem, w którym mogli rozpocząć urzędowanie kolejni starości. Po I rozbiorze Polski, miejscowość ta znalazła się w rękach władz pruskich. Dla zamku oznaczało to kolejną zmianę. Tym razem w jego murach urządzono pomieszczenia biurowe. Niestety, już w XIX wieku ten piękny zamek krzyżacki został opuszczony, a wieloletnie zaniedbania sprawiły, że do naszych czasów przetrwał on jako ruina. Odpowiednio zabezpieczona, stała się ważną atrakcją turystyczną, dzięki której do Radzynia Chełmińskiego bardzo chętnie zaglądają wycieczki z całej Polski.