Pierwsze jajko toruńskich sokołów wędrownych

Już od dawna Toruń może poszczycić się tym, że na nieczynnym kominie PGE Toruń urzędują sokoły wędrowne. Te szlachetne ptaki w środę 17 marca doczekały się swojego pierwszego w tym roku jajka. Biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku były łącznie 4 jajka toruńskiej sokolej pary, pojawienie się tegorocznego, pierwszego jajka zdaje się napawać optymizmem.

Historia sokolicy Katarzynki

Żyjąca w nieczynnym kominie PGE Toruń sokolica Katarzynka ma w tym roku nowego partnera. Ten pochodzi z Włocławka z lęgu z 2019 roku. Zdaniem ekspertów istnieje realna nadzieja, że nowy partner sokolicy Katarzynki dobrze sprawdzi się w opiece na przyszłym potomstwem. Co więcej, choć jej partner nie ma jeszcze nadanego imienia, już wkrótce można się spodziewać konkursu Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt „Sokół”, w którym będzie można wymyślić imię dla nowego samca i partnera Katarzynki.

Kamera do podglądu online

Miłośników dzikich zwierząt z pewnością ucieszy fakt, że Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w 2019 roku weszło we współpracę z PGE Energia Ciepła i PGE Toruń. W efekcie możliwe było wyposażenie gniazda toruńskich sokołów wędrownych w nowoczesne kamery służące do podglądu online. To nowatorskie rozwiązanie umożliwia nam przyglądanie się życiu sokołów wędrownych przez całą dobę. Co więcej, te niezwykłe ptaki cieszą się dużym powodzeniem, można więc spodziewać się, że otoczone będą stałą opieką.

Sokoły wędrowne

Mało kto wie, że sokoły wędrowne w Polsce uważane są za nieliczne ptaki lęgowe. Tym bardziej godny uwagi jest fakt, że w Toruniu już w kolejnym roku zaobserwować można życie tym szlachetnych ptaków. Te wyjątkowe sokoły znane są z tego, że są najszybszymi zwierzętami na ziemi. Najszybszy lot, jaki udało się zanotować w przypadku tych ptaków, wynosił aż 322 km na godzinę. Co więcej, jest to ptak występujący na wszystkich (poza oczywiście Antarktydą) kontynentach na ziemi. Jego obecność na ziemi toruńskiej, z uwagi na rzadkość występowania w Polsce, sprawia, że regionalne stowarzyszenia sprawują szczególną pieczę nad sokołami wędrownymi zamieszkującymi nieczynny komin PGE Toruń.